sobota 18. září 2021

Doučování za 200 milionů

Česká vláda uvolnila 200 milionů korun na doučování žáků, kteří při distanční výuce během pandemie požadovanou látku nezvládli a zaostávají za ostatními. Na doučování těchto žáků se hromadně hlásí pedagogové i studenti pedagogických škol. 

Opravdu se učitelům jedná o vzdělanost mládeže? Neláká je plat 250 Kč za hodinu doučování? Průměrný plat učitele je 43 tisíc za měsíc, což je asi dvojnásobek platu běžného  zaměstnance odlehlém regionu a trojnásobek příjmu vesnického živnostníka. 

Kdo se v minulosti učil číst a psát ve vesnické jednotřídce, musí se pousmát nářkům, že při letošní distanční výuce dětem chyběl kontakt s učitelem, takže se nemohly nic naučit.

Do roku 1948 byly na vesnicích obecné školy, ve kterých  se v jedné třídě společně učili žáci prvních čtyř ročníků a s nimi žáci méně nadaní, kteří nebyli přijati, nebo ti co neměli finance na návštěvu měšťanské školy nebo gymnázia ve vzdáleném městě. V jedné třídě byly děti od 6 do 15 let. Jeden učitel učil 8 ročníků najednou. 

Po roce 1948, když byl zaveden systém jednotného školství, byli v jednotřídkách jen žáci prvních pěti ročníků. V každém ročníku okolo 3-5 dětí. Učitel věnoval nejvíc času 1. a 2. ročníku, ostatním jen přidělil písemné úlohy. Nová látka se k žákovi pořádně dostala až doma, z  učebnic. 

Při přechodu žáků z vesnických jednotřídních škol do 6. postupných ročníků velkých škol městských, nebyla adaptace na zcela nové školní prostředí problémem, který se nedal překonat během několika dní. Pokud se jednalo o vědomosti, žáci z jednotřídek, kteří se předtím vzdělávali v omezeném režimu a byli zvykli na samostatnost, v městských školách nezaostávali, naopak i přes únavu z veřejné dopravy patřívali k těm lepším. 

Člověk dnešní ("dnešník") řekne "Dnes je všechno jinak." A šmitec.


 

Žádné komentáře:

Okomentovat