pondělí 23. srpna 2021

Z Čech až do Ameriky. Včera neděle byla

 Přestože rtuť teploměru je nad číslem 20°, nelze hovořit o teplu. Ledový vítr teplo odhání. První podzimní ochlazení přicházívá obyčejně až na začátku září, letos je tady dříve, dokonce o 4 dny dříve než v nepříjemném roce 1968, kdy deštivé počasí doprovázelo sovětskou okupační armádu. 

Ochladilo se letos u nás také kvůli nějaké násilné akci, nebo nějaké násilí vypukne v důsledku změny počasí? Nebo snad skvrny na slunci způsobují nepříjemnosti, jak říkával Josef Švejk. Možná změnu počasí ovlivnila inflace, která se prý vymkla kontrole. Ceny potravin mají růst nejméně do poloviny příštího roku. 

Zápasy fotbalové ligy skončily podle předpokladu, jen Dynamo Č. Budějovice trochu překvapilo, když po téměř 20 letech poprvé přehrálo Liberec. Trochu veselo bylo při brněnském druholigovém derby, kde silný hráč Silný bránil pořadatele, jehož napadl divák. Hráči, který zapomněl na fotbal a předvedl občanskou statečnost, hrozí vyhnání z klubu, který jeho zásluhou prý prohrál. 

Než sledovat nenávistné nedělními bláboly politiků a novinářů, probíral jsem staré poznámky a narazil na zápisy o jedné americké Praze, správně Prague.  Je jich tam několik. Tahle je přibližně ve středu USA, byla založena českými vystěhovalci v roce 1886 (u bývalé železniční trati) a má 300 obyvatel včetně obyvatelů okolních farem. Na první pohled vypadá jako nesouměrný neupravený  vojenský tábor. Starší vesničan z Čech se tam musí cítit dobře, protože to tam vypadá trochu jako velkém předlistopadovém českém kolchoze. 

Kolchoz (Farma Union Co.) tam skutečně je, dokonce dva. Ten který jsem prohlížel z cesty, udělal na mne divný dojem, vypadal jako jedna z neupravenějších částí obce. Divně na Čecha působí neexistence plotů mezi parcelami, na kterých stojí řídce postavené domky. Celé Spojené státy se mají pozemky vyměřené do pravých úhlů (čtverce a obdélníky). Hranice mezi pozemky jsou buď ulice (cesta), pěšiny, chodníky či jen pásy z dlaždic či betonu. Nízké zábradlí (asi 60 cm) jsem spatřil jen okolo dětského hřiště (Prague Family Park), které od obilních sil odděluje budova pěti řadových garáží a ulice Moravia. Na dětském hřišti mě pobavily houpačky, jaké bývají na českých poutích.

Z dětského hřiště je přes ulici, která vede po trase zrušené železniční tratí, vidět budovu na níž vlály americká a česká vlajka. Vedle nápisu Kolache K. Cafe byl nápis Vitame Vas Koláč. K. , CocaCola. Před budovou (postavenou zřejmě jako nádražní)byly dvě lavičky nabarvené jako česká vlajka. Při pohledu na nápojový lístek by se asi ani Pražáci necítili jako doma. Sklenička piva je za 1,50 dolaru, Pint (půllitr) za 2 dolary, láhev za $2,50. Jídla, většinou vepřové s houskou nebo hranolky, na americké poměry docela levná, $6,50. Pro skrblíka z české vesnice je to pořád moc, proto jdeme na další prohlídku.

Vpravo od americko-české hospody byl neoplocený objekt jakéhosi amerického zemědělského výkupního podniku s  jednou větší halou a asi s deseti menšími zděnými kůlnami (každá jiné velikosti), plechovým silem a několika oprýskanými a otlučenými nákladními automobily, které by v Čechách dávno stály na vrakovišti. Zamířili jsme na hlavní ulici, ochod uprostřed trávníku s malým betonovým parkovištěm by se na konci minulého století neztratil mezi českými socialistickými vesnickými prodejnami postavenými v akci "Z". Další rohová přízemní budova bez oken a s rovnou střechou je dlouhá asi 20m a vypadá jako pozůstatek městských hradeb někde v Evropě, ale je to prý modlitebna nějaké církve. Naproti je kulturní dům nazvaný Prague Parish Hall. Budova je stejně jako většina nových větších budov z červených neomítnutých cihel. Takové fasády mají i spojené moderní přízemní kostely církve katolické a baptistické. Kostely jsou dva, hřbitovy prý také dva.

To jsou dojmy z centra jedné americké Prague. Zbytek obce Prague je americky nudný, domky mezi řídce rostoucím stromy, a spousta parkujících a odstavených starších aut, včetně vozů z 50. a 60. let. Ještě jednu hospodu, spíš osamělý kiosek, jsem zahlédl a dva obchody. Nemyslím, že se tam žije špatně, i když v okolí jsou daleko široko jen lány polí. Lesíky s prosvítajícími sily a budovami u některých křižovatek cest oznamují, že tam je zemědělská farma. Někde zůstaly z opuštěné farmy jen ty stromy.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat