úterý 6. července 2021

70 let od událostí v Babicích, které vyděsily venkov

 2.července 1951, téměř za asistence policejního aparátu kapitán Malý zastřelil tři funkcionáře MNV Babice, bezpečnost zasáhla neuvěřitelnou rychlostí, během dvaceti hodin zatkla všechny podezřelé - mimo Malého.

Svádění dobytka do společných stájí JZD
Už 12.července 1951 začal v Jihlavě zmanipulovaný soudní proces, při němž bylo sedm babických občanů včetně dvou kněží, kteří byli v době zavraždění babických funkcionářů už dávno ve vězení, odsouzeno k trestu smrti (hned po vynesení rozsudku byly popravy vykonány na dvoře soudní budovy) a sedm lidí k vězení od dvaceti do pětadvaceti let. V pokračování procesu 14.listopadu 1951 bylo za údajnou spolupráci s Malým odsouzeno dalších sedmnáct občanů Babic a okolí (od čtyř let po doživotí).

Pomník obětem v Koubalově Lhotě
Babice nebyly první vesnicí, kde došlo k zavraždění funcionáře MNV a KSČ a byli nevinní lidé odsouzeni k trestu smrti. Předehrou StB byla Koubalova Lhota u Milevska.

Po této děsivé události zemědělci v celém Československu začali ze strachu do JZD hromadně vstupovat. V roce 1952 vznikla JZD ve více než v polovině vesnic. Tato družstva neměla společné stáje a strojní vybavení, takže zemědělci hospodařili nadále soukromě. Na trh šla produkce jen od sedláků, chalupníci stačili sotva vyrobit potraviny pro rodinu, a pracovat na polích sedláků nechtěli. To bylo příčinou velké nevraživosti, třídní boj na vesnici pokračoval. Potom v roce 1954 stačil jeden neopatrný projev prezidenta Zápotockého a z JZD vystoupily tisíce rolníků.

 Následoval tuhý tlak ekonomický: nízké ceny produkce, vysoké (nesplnitelné) kontingenty, daně a další platby. Stát udělal prakticky ze všech soukromých zemědělců dlužníky a delikventy.  Pokračovaly soudy s dlužníky a exekuce veškerého majetku. Téměř v každé vesnici byl pro výstrahu některý sedlák uvězněn a vystěhován.  Živořící zemědělci v celém Československu se hromadně vzdávali a do JZD vstupovali. V roce 1960 bylo československé zemědělství prakticky stoprocentně  kolektivizováno.


1 komentář:

  1. Jen faktická: "(hned po vynesení rozsudku byly popravy vykonány na dvoře soudní budovy)"
    V ČR máme i v ČSR jsme měli dvoustupňový soudní systém. Proto nemohl být samozřejmě nikdo popraven "po vynesení rozsudku na dvoře". Odsouzení se odvolali k odvolacímu soudu a následně ještě žádali o milost prezidenta. Popraveni byli, až když neuspěli, 3. srpna. (pochopitelně ta rychlost byla nesmyslná a znemožňovala skutečné posouzení případu...)

    OdpovědětVymazat