neděle 19. května 2019

Eurovize a vzpomínky na Kotvu. Zahradníček komentuje


19.5.2019; 18:37     Na pondělí 20. května 2019 předpovídají meteorologové silný déšť zvláště na Šumavě. Oteplení zřejmě žádné velké nebude. Současný studený nárazový vítr určitě nějakou změnu povětrnosti přinese. Nic dobrého se venku zatím očekávat nedá.

Na Slovensku zuří boje Mistrovství světa 2019 v ledním hokeji. Českému týmu se zatím dařilo, až na porážku od neoblíbeného soupeře z východu. Na českých trávnících zatím pokračuje nesmyslná nástavba 1. fotbalové ligy. Za nástavbu můžou děkovat v Opavě, která si vybojovalo i na příští sezónu účast v nejvyšší soutěži. Novým účastníkem 1. ligy je Dynamo České Budějovice, které si účast zajistilo už 4 kola před koncem 2. ligy. Dynamo je už nyní velká neznámá. Suverénní jaro 2. ligy, ale co dál? V tuto chvíli postup do 1. ligy je pádem do jámy lvové. Velký rozdíl mezi 1. a 2. ligou není jen na hřišti, ale hlavně v zákulisí. Jde o hodně peněz (reklama, televize, přestupy hráčů atd.), o které mají zájem nejen hráči a trenéři, ale i různí funkcionáři, agenti a v neposlední řadě i rozhodčí. Mám obavy, že nejslabší stranou Dynama budou diváci. Při předchozím účinkování Dynama Č. Budějovice v 1. lize patřily návštěvy v Č. Budějovicích k nejslabším v ČR.               

Eurovize
Pěvecká soutěž Eurovize v Tel Avivu byla opět vysílána Českou televizí. Nad uměleckou úrovní některých vystoupení zůstává rozum stát. Místo kvalitní hudby a zpěvu jsme často slyšeli podivné kvílení a huhlání, nekvalitně provedený playback a zcela samoúčelnou show. Některá vystoupení se dají označit za naprostou devastaci kulturního vkusu.

Například islandská skupina připomínala průvod sadomasochistů. Zástupkyně z Austrálie jako kdyby z oka vypadla Nastěnce z ruského filmu Mrazík a Bilal Hassani, francouzský mladík arabského původu, se ještě zjevně nerozhodl, jakého bude pohlaví.

Kritici se ani letos nedokázali vyrovnat s nesmyslem, že v soutěži Eurovize vystupují Australané. Česká republika však se rozhodla vyhovět požadavku australského publika - a to za pomoci kostýmů členů místní skupiny Wiggles. Vytvořila to předškoláckými kresbami květů a ovoce a písní “Druh druha” vypůjčené od britských Hurts a jejich «Ready to Go».

Pražský obchodní dům Kotva se letos stal kulturní památkou a není možné jej zbourat. Kotva je významné stavební dílo pocházející z atelieru Alfa založeného v roce 1968 manželi Machoninovými. Přestože stavba je téměř skryta mezi domy, svým pojetím vyčnívá nad jiné funkcionalistické brutální stavby z období vlády komunistů.

Výstavba Kotvy probíhala v době normalizace, kdy byla snaha ukázat obyvatelstvu československému i zahraničním turistům, jak sovětská okupace a Husákova normalizace jsou pro socialistický blahobyt veledůležité. Velký zájem na výstavbě velkého obchodního domu měl údajně premiér Štrougal. Stavbu pekelným tempem prováděla švédská firma, které hodně stavebního materiálu dovážela ze západního Německa.

Slavnostní otevření Kotvy proběhlo 10. února 1975. Otevření byli přítomni představitelé strany, státu a zástupci Sovětského svazu. Strana a vláda se sovětským soudruhům mohly pochlubit pátým největším obchodním domem v Evropě. Pozváni k slavnostnímu otevření nebyli autoři stavby manželé Machoninovi. Měli totiž u komunistů vroubek, protože se nepodepsali na souhlas se sovětskou okupací Československa v roce 1968. Po oficiálním otevření se do Kotvy vrhly davy zvědavců z Prahy a okolí, kteří se domnívali, že tam bude západní zboží, když budovu stavěla západní firma. Lidé byli zklamáni. Nabídka se skromností nelišila od jiných obchodů a obchodních domů, zboží ze Západu zde bylo jen výjimečně. Po počátečním velkém zájmu, kdy na nákupy přijížděly autobusy s pracovními kolektivy z celého Československa, upadla Kotva do nudy socialistického maloobchodu.

Osobně jsem si oblíbil Kotvu až po několika letech, kdy tam bylo zřízeno, myslím v 1. patře,  železářství.  Sice obyčejné, ale vzhledem k velkému prostoru přehledné, dobře zásobené a s ochotnými prodavači. Pro mne to byl ráj. V ostatních patrech jsem se necítil dobře. Tam bývalo nevlídné prostředí. Nabarvené a znuděné prodavačky, které zřejmě měly představovat budovatelské mládí, dávaly až neskutečně najevo, že je běžní zákazníci otravují, když chtějí něco koupit, či dokonce se na něco zeptat.

Že výfukové plyny motorových vozidel škodí lidskému zdraví je už delší dobu známo, jedna americká studie uvádí, že daleko nebezpečnější jsou plyny z letadel. Tyto plyny poškozují plicní buňky. Tyto velmi škodlivé plyny jsou hodně v oblastech intenzivních letů a především na letištích.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat