středa 12. března 2014

150 let českých dobrovolných hasičů.

První spolky dobrovolných hasičů se v českých zemích zrodily kolem poloviny 19. století v obcích s německým obyvatelstvem. Za nejstarší, a to dokonce v rámci celého rakouského císařství, bývá označován sbor, který vznikl mezi lety 1850-1855 v Zákupech na Českolipsku. Podobné organizace Němci záhy založili také v České Kamenici, Rumburku či Liberci. 
Před 150 lety, 12. března 1864, byly schváleny stanovy prvního českého sboru dobrovolných hasičů, který vznikl ve Velvarech na Kladensku. U jeho zrodu stál obchodník z Velvar Karel Krohn. Během pobytu v severoněmeckém Hamburku, kde získával zkušenost s prací v obchodním domě, zaujala Krohna obratnost tamějších dobrovolných požárníků. Po návratu neváhal, a začal pracovat na založení obdobné organizace.
Žádost o povolení spolku dobrovolných hasičů obdržela městská rada ve Velvarech v listopadu 1863. Napoprvé byly stanovy rodícího se spolku zamítnuty, ale v březnu následujícího roku se přeci jenom dočkaly úředního posvěcení.

Postupem času si vlastní požární jednotky zřídila většina měst i obcí, čímž se z dobrovolného hasičství stal masový fenomén. Příklad Velvar záhy následovala další česká města, mimo jiné Roudnice, Nepomuk, Český Dub nebo Kolín. Na Moravě vznikla první ryze česká organizace dobrovolných hasičů v létě 1871 ve Velkém Meziříčí. A v květnu 1884 se v Kylešovicích na Opavsku zrodil první český sbor ve Slezsku. 

Historii německých hasičských sborů na českém území ukončily světové války.  Po roce 1918, když ve smíšených obcích začalo přibývat českého obyvatelstva, a Češi ovládli obecní zastupitelstva, německé hasičské sbory zanikaly a slučovaly se s českými, neboť Němci by si je museli financovat sami, stejně jako školy. Druhá světová válka a odsun všeho německého obyvatelstva učinily definitivní konec německých hasičských sborů
V současnosti existují v České republice tři organizace sdružující dobrovolné hasiče. Zdaleka nejpočetnější členskou základnu má Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, které má přes 355.000 členů. Dvě menší sdružení, Česká hasičská jednota a Moravská hasičská jednota, pak registrují kolem 6000, respektive 5000 členů. 
Kromě požárů vyjíždějí dobrovolní hasiči často také k technickým zásahům. Asistují například při odstraňování následků těžkých dopravních nehod, při povodních nebo u vyprošťování osob ze zřícených budov. Zejména v menších obcích jsou spolky dobrovolných hasičů navíc i významnými organizátory kulturních a společenských akcí.

Žádné komentáře:

Okomentovat