neděle 8. září 2013

Byla Benešova smrt před 65 lety přirozená?

V Sezimově Ústí dne 3. září 1948 zemřel druhý československý prezident Edvard Beneš. Smrt korunovala běh jeho života. Ten rozhodně nepatřil k běžným podobám lidské existence. Edvard Beneš byl člověk nevyzpytatelný, rozporuplný. Spekuluje se o tom, že ani jeho smrt nebyla normální, že byl zavražděn.

Skutečné přátele tento písklavý mužík neměl. Tak jako většina lidí s podobným způsobem a kosmickou rychlosti myšlení měl Beneš schopnost dělat věci, které jiní dělat nedokážou, tedy vyvíjet spoustu osudových postranních aktivit, na které nebyli schopni reagovat nejen politici a novináři, ale nedokázaly je zachytit ani zpravodajské služby. Takto činorodé lidi nelze jednoznačně označit, jsou-li prospěšní lidské společnosti, či jsou neprospěšní. V případě Beneše už s tím mnoho desítek let mají problémy i historici.

Nevysvětlitelné jsou například Benešovy aktivity:
  •  zdroje financování českého odboje v době 1. světové války (tzv. Maffie)
  •  mizení těchto financí
  •  účast ve vládě, i když nebyl zvolen do PS a jeho strana (ČSNS) byla v opozici.
  •  získání kontroly (cenzura) nad prvorepublikovými médií (i s tím spojeného majetku)
  •  tajné předmnichovské smlouvy s hitlerovským režimem o odstoupení části českého území
  •  podpisy tajných protokolů ke smlouvám se SSSR v roce 1934-35
  • zprostředkování rozhovorů mezi Stalinem a Weizmannem v zimě 1945 o zřízení státu Izrael
  • odmítnutí americké pomoci při osvobození Prahy v květnu 1945, když měl od mocností právo nerespektovat  demarkační čáru.
  • vývoz zbraní z Československa do Palestiny a později do Izraele v rozporu s rozhodnutím OSN
  •  vyvolání vládní krize v únoru 1948  a předání moci komunistům.

Podle různých svědectví lze o rychlém a podivném Benešovu konci života spekulovat. Minimálně o tom, proč po tolika letech, po všech převratných politických i jiných změnách, patří okolnosti smrti Edvarda Beneše mezi početná tabu české minulosti. Pitvou, vykonanou prof. Šiklem, byla sice zjištěna příčina smrti, nikoli však přítomnost léků, které mu primář táborské nemocnice MUDr. Marian Jelínek podával. Podle vzpomínek svědků Beneš dostával i léky, které na jeho nemoc nejen nebyly vhodné, ale ještě ji zhoršovaly.   

Kdo nejvíc potřeboval, aby Beneš mnoho nemluvil a zemřel?
Českoslovenští komunisti asi ze všech nejméně, protože právě ze živého Beneše, z jeho "pomnichovské kocoviny" a z jeho poválečného titulu "prezident-budovatel" mohli ještě určitý čas těžit. Navíc komunisti museli nejdříve vyčistit vlastní řady.
SSSR? Po smrtí Jana Masaryka se sovětská NKVD, aby odvrátila podezření, na delší čas z československého území stáhla - ostatně Pražský hrad, i obsazený Gottwaldem, se měl před velkými bratry vždy hodně na pozoru.
Pomsta sudetských Němců nepřicházela v úvahu, jednak neměli radikálního vůdce, jednak byli pod dohledem okupačních mocností.
Západ?

Střední východ? 

Žádné komentáře:

Okomentovat