středa 25. července 2012

29. Novohradsko a Třeboňsko: Petříkov.


(Předcházející část: Zvíkov) Petříkov (460 m) je rozlehlá vesnice, kterou tvoří několik shluků budov a spousta řídce roztroušených domů podél řeky Stropnice a železniční trati České Budějovice-České Velenice.




Nejedná se o starou obec založenou ve středověku. Vznikla až v roce 1790. Osada nejdříve patřila do obce Buková, později do obce Těšínov. Původně v místě dnešního Petříkova, na řece Stropnici, stávalo osm mlýnů. Jedním z mlynářů byl nějaký Petřík, podle něhož se místo začalo nazývat.



U Petříkova mlýna v roce 1733 buquoyský velkostatek postavil vysokou pec na zpracování železné rudy a hamr na kování železa. Okolo hutě vyrostla osada, jejíž průmyslový význam v 19. století zanikl. Petříkovský mlýn, jehož budova doposud stojí, byl jedním z posledních mlýnů (mlynář Jan Kalena), které v oblasti pracovaly ještě v padesátých letech 20. století.


Řeka Stropnice za sucha.
Řeka Stropnice po dešti.

Řeka se na silnici v Petříkově objevuje často. 

Blízké nádherné lesy a vodní plochy byly hlavní příčinou toho, že zdejší zastávka bývala oblíbeným cílem velkého množství českobudějovických turistů, houbařů a rekreantů, jichž sem v létě přijížděly plné vlaky. Značná část předválečných individuálních turistů i školních výletů odtud mířila do Jiříkova údolí, aby si prohlédla buquoyskou sklárnu a chráněné území Červená slať. Tehdy se zřejmě jednalo o příjemnou tříkilometrovou procházku, neboť dlouhé a rovné lesní cesty nebyly ještě zničeny těžkými lesnickými mechanizmy.


Hájovna Karlov

Obyvatelé Petříkova, kteří od postavení železnice Gmünd - České Budějovice (Dráha Františka Josefa Vídeň – Cheb) v roce 1869 dojíždějí vlakem za prací mimo obec, jsou zvyklí na rozmary řeky Stropnice, jež se při silných deštích vylévá z břehů a rozděluje obec na dvě části. Některé části nivy podél řeky byly vyhlášené přírodními rezervacemi. Tyto cenné přírodní útvary byly kdysi určeny k likvidaci. Před rokem 1989 už začala u Jakule regulace řeky Stropnice, jejíž niva, dnes přísně chráněná jako významná evropská přírodní lokalita, měla být jako náhrada za pozemky zabrané na stavbu Jaderné elektrárny Temelín odvodněna a měla sloužit jako orná půda.  



Petříkov, dost živelně postavená vesnice, nemá rozlehlou náves, pouze náznaky jakýchsi center jsou u školy, u železniční zastávky a u kaple sv. Jana Nepomuckého. Poblíž kaple stojí také pomník obětem obou světových válek.



Výměra katastru celé obce Petříkov je 2.000 ha. V obci trvale žije okolo 260 obyvatel. V Petříkově je několik nových penziónů a hostinců. (R.Fischer, 2012)  Pokračování: Těšínov

1 komentář:

  1. Ta Š-120 i ten balvan to je nádherná dekorace. Majitel má úžasný estetický vkus.

    OdpovědětVymazat