neděle 30. října 2011

České lázně čeká pohroma.

O úpadek lázeňských měst se zřejmě postará připravovaná vyhláška ministerstva zdravotnictví, podle které se od nového roku lázeňská péče pro české pacienty silně omezí. To znamená, že lázním ubudou pacienti, a tedy klesnou tržby. Nastanou existenční problémy nejen lázeňských zařízení, ale i mnoha dodavatelů a spolupracujících firem.


Vyhláška má snížit počet dní hrazených pojišťovnou z 28 na 21 dnů. "To je něco jako vražda českého lázeňství," řekl prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. Navíc plně hrazená lázeňská léče bude jen pro menší množství nemocí (asi 20 procent ze současnosti). Například lidé s cukrovkou a astmatici si lázeňskou péči budou muset plně platit ze svého.

Vzhledem k drastickému úbytku českých pacientů, až na známé výjimky (např. západočeské lázně) cizinci ve většině lázní jsou bílými vránami, bude muset dojít k propuštění lázeňského personálu. Tedy k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti v lázeňských městech, která kvůli lázním se v minulosti odmítala vstup průmyslu a jiného podnikání.

V některých lázních prý už teď oznámili hromadné propouštění. Například v Léčebných lázních Bohdaneč, kde nyní pracuje do 300 zaměstnanců, má být propuštěno 70 lidí. To je ovšem jen začátek. Vzhledem k rostoucím nákladům domácností, kdy především důchodci a tělesně postižení se dostanou pod hranici chudoby, očekává se úbytek až 80 procent lázeňských pacientů. To musí znamenat likvidaci mnoha lázeňských zařízení, ve zbývajících propuštění nejméně 50 procent zaměstnanců.


Ministr Heger argumentuje tím, že velký pokrok ve zdravotnictví snižuje potřebu lázeňské péče. Co pod pojmem pokrok má ministr na mysli, neuvedl. Pacienti současných zdravotních zařízení si na nějaký mimořádný pokrok, pokud tím pokrokem nejsou myšleny platby, nemohou vzpomenout.

Žádné komentáře:

Okomentovat