neděle 29. srpna 2010

Levná čistá energie nebude.

Asi po roce jsem navštívil pana Františka. Nezměnil se, pořád je to ten starý hlasitý kritik všeho dobrého i špatného. Tentokrát se jednalo o cenu elektřiny ze slunce, přičemž mě překvapil nápadem hodným Nobelovy ceny.



Nejprve jsem musel vyslechnout chválu i kritiku fotovoltaické elektrárny, kterou kdosi postavil asi dvě stě metrů do jeho chalupy. Křičel na mne, jako kdybych já nejdříve zničil životní prostředí, a potom jsem vymyslel štědrou podporu elektřiny ze slunce a ze siláže. Postupně se dostal k svému geniálnímu nápadu.

Nápad spočíval v zemědělské práci, která by zajistila kulturní obhospodařování krajiny, osídlení venkova, práci pro venkovské obyvatelstvo, výrobu potravin i hlavně výrobu elektrické energie. Jeho metoda spočívá v chovu zvířat. A nejen v něm.

„Můj děda měl za stodolou žentour.“ hulákal i po částečném uklidnění, „pár volů mu vymlátil obilí z devíti hektarů, každý den nařezal řezanku ke krmení, našrotoval obilí a seřezal dříví na zimu. To byla energie skoro zadarmo. Volovi stačilo trochu sena, šrotu a vody. A na tu práci se těšil, sám běžel k žentouru. A když ztloustl tak šel na jatky a ještě za něj byly velké peníze.“ Odmlčel se nakrátko, tak akorát na nadechnutí, a pokračoval: „Kam se dneska podíváte, tam se pase dobytek. Stovky osmimetrákových kráv se válejí po loukách, přičemž každá by mohla denně osm hodin být zapřažená v žentouru a vyrábět elektřinu. Pást by se mohly v noci. Nebo koně na pastvinách. Ty herky nejsou k ničemu, jen občas se na nich sveze nějaká dvanáctiletá koza. Co koně by vyrobili energie.“



Část žentouru v muzeu Pořežany.

Namítl jsem, že by to ekologové a ochránci zvířat nedovolili.

„Cože?“ zařval, „tak těm bych dal taky na krk chomouty a zapřáhl do žentouru, když chtějí čistou energii. Rovněž basisty bych zaměstnal. Deset tisíc lidí se válí ve věznicích. Rotoped s dynamem a osm hodin šlapat! To samé úředníci. Když chtějí mít počítače, ať si na ně vyrobí energii! Pod stolem by měli šlapačky a vyráběli elektřinu. Dovedete si představit, co by se ušetřilo, kdyby úřady neodebíraly elektřinu, nýbrž ji ještě dodávaly do sítě? Nebo městští cyklisté, co jezdí na kolech jen proto, aby vybili energii. Zrušil bych cyklostezky a zakázal jim vjezd na silnice. Když chtějí šlapat, ať šlapou doma a vyrábějí potřebnou elektřinu!“

Musel jsem uznat, že nápad to není špatný. Ovšem nerealizovatelný, protože současné vládě se vůbec nejedná o úspory, ale o to vytáhnout z občanů co nejvíc peněz.


Bezmocně mu poklesla hlava i ruce. Budoucnost venkova bude zřejmě nadále beznadějnější. (M.
Veselý, 29.8.2010)

1 komentář:

  1. Tak přesně s touto myšlenkou se aktivně zabývám již nějakou dobu. V tuto chvíli stojím kousek od realizace.:-)

    OdpovědětVymazat