čtvrtek 15. července 2021

Nepovedený koncert na rudolfovské Americe 30. března 1974

 Téměř 400 mladých lidí se 30. března 1974 sjelo do Rudolfova u Českých Budějovic na malý hudební festival v hostinci Na Americe. Kromě místní skupiny Adept na něm měli zahrát pražské kapely The Plastic People of the Universe a DG307. Na Americe se „taneční čaje“ konaly od 60. let každý pátek. Jihočeské kapely vedle repertoáru schváleného kulturními referenty zařazovaly skladby, které oficiální kultuře neladili, ale pokud nedošlo k výtržnostem, vše bylo v pořádku.

Rudolfov je staré hornické město pojmenované podle císaře Rudolfa II. za něhož tam bylo těženo víc stříbra než v ostatních českých stříbrných dolech dohromady. Protože české obyvatelstvo se na práci v dolech nehrnulo, byli zváni horníci z německých oblastí, kteří se v oblasti usazovali. Za první republiky ještě 12 obcí v okolí Českých Budějovic tvořilo prstenec s převahou německy hovořícího obyvatelstva. Před rokem 1939 byl do Rudolfova za trest (alkohol, ženy) uklizen německo-český kněz P.Josef Plojhar, pozdější dlouholetý československý ministr zdravotnictví (1948-1968). Z Rudolfova šel Plojhar v roce 1939 do koncentračního tábora v Dachau a pobyl v něm do roku 1945. Po válce byli rudolfovští Němci (polovina rudolfovského obyvatelstva) vyhnáni a na jejich místo přišli osídlenci silně podporující KSČ.

Už v pátek 29.3. proběhla ve zmíněném sále normální taneční zábava, na níž vystoupila českobudějovická rocková skupina Infinitas. Tancovačka trvala od sedmi cca do jedenácti večer a obešla se bez jakýchkoli problémů. Ty nastaly až druhý den.

Do Rudolfova se 30. března 1974 vydali mladí lidé z Prahy i různých koutů Československa, mezi nimi i disidentka z Prahy Dana Němcová se svými dcerami. Vlasatí, vousatí a otrhaní a podivně vypadající individua děsila místní obyvatelstvo. Občané Rudolfova si stěžovali už v odpoledních hodinách na podivné vlasaté existence scházející se před hospodou Na Americe. Do kontrolní akce byla tedy vyslána dvojčlenná komise pro ochranu veřejného pořádku, aby analyzovala situaci. S tím, co viděla, si  nevěděla rady. Předseda městského národního výboru se tam nakonec šel sám podívat a vyděsily ho ty výstředně oblečení lidé s dlouhými vlasy, vousy atd. Tak volat na místní okrsek VB, aby zasáhli. Těm se zasahovat nechtělo, takže na nepovolenou akci byli pozváni muži z lišovského pohotovostního pluku SNB. 67 členů zásahové jednotky včetně 25 psovodů s vlčáky vyklidilo sál a za hlasitého povzbuzování a potlesku špalíru rudolfovských občanů hnalo účastníky akce do 5 km vzdálených Českých Budějovic. 

Při výsleších na Krajské správě SNB byli místní účastníci ostříháni, asi stovku lidí z Prahy nahnali policisté do nádražní haly, kterou neprodyšně uzavřeli. V hale čekali na příjezd rychlíku do Prahy ve 21.20 hodin. Po otevření podchodu byli Pražané nasměrováni na nástupiště. V podchodu se už policisté neovládli a na nadávky odpověděli obušky. Rozběsnění vlčáci s tvrdými náhubky nebyli k udržení a udělali mnoho modřin. Nádražím se rozléhal křik a zuřivý štěkot. 

Do Prahy jeli návštěvníci koncertu namačkáni v jednom speciálně přistaveném vagónu v doprovodu 25 policistů s pěti psy.  Během cesty je policisté vyslýchali a fotografovali, aby mohli být následně perzekvováni ve školách a na pracovištích. 

V oficiálních sdělovacích prostředcích se o policejním zásahu v Rudolfově objevila jen nesrozumitelná větička. Komunistická propaganda využila však rudolfovský koncert v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana, konkrétně v dílu  Mimikry z roku 1978. František Češka, který byl při tanci na koncertě v Rudolfově zachycen v policejním albu, se stal předobrazem zfetovaného „androše“ zahraného Jiřím Lábusem.

Studenti, kteří se akce zúčastnili, museli podepsat prohlášení, že s chuligány nechtějí už mít nic společného, jinak proti nim bude postupováno s největší přísností. Navíc byli někteří potrestáni ve školách tím, že nesměli k maturitě. 

Za návštěvu koncertu v Rudolfově, výtržnictví a útok na veřejného činitele putovali do vězení tři mladíci: dvacetiletý Jan Pyšný na 14 měsíců, čtyřiadvacetiletý František Češka na 8 měsíců, pětadvacetiletý Roman Janeček na 5 měsíců. Tři dívky dostaly podmíněné tresty – devatenáctiletá Helena Kropíková (7 měsíců se zkušební dobou 3 roky) a osmnáctiletá Jana Turková (7 měsíců se zkušební dobou 2,5 roku). Prodavačka v nádražním kiosku Helena Mourečková, která nesouhlasila s policejní brutalitou, odešla od soudu s podmíněným trestem na 3 měsíce na jeden rok.

Koncert znamenal konec pro restauraci Na Americe, která byla rozhodnutím Městského národního výboru v Rudolfově hned 1. dubna 1974 dočasně uzavřena s tím, že bude fungovat pod novým názvem Na sídlišti, s novým vedoucím a personálem a bez tanečního sálu. Nakonec však zůstala zavřená až do roku 1991.

O rudolfovském incidentu se normalizační media sice nezmínila, ale mezi lidmi v jižních Čechách i jinde kolovali pověsti, pravděpodobně záměrně šířené politickými složkami, o zákroku statečných příslušníků SNB proti chuligánům a deklasovaným živlům. Pravdou je, že na schůzích spolků a různých organizací i na veřejnosti (v hospodách) byl zásah SNB spontánně schvalován. 

Žádné komentáře:

Okomentovat