Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. ledna 2023

Na holocaust se rádo a snadno zapomíná

 23.01.2023 8:49 - V den výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim) je Mezinárodní den holocaustu. 27. ledna 1945 vstoupili do německého koncentračního tábora Auschwitz sovětští vojáci. Ačkoli se jednalo o lidi dostatečně otrlé, kteří ve své domovině i na bojištích se setkali s různým lidským utrpením, lidské trosky, jaké spatřili v Auschwitzu a Birkenau je šokovaly. 

Jestliže o nacistických koncentračních táborech měl svět během 2. světové války hodně vzdálené povědomí, o hromadné likvidaci (holocaustu) židů nevěděl vůbec nic. (Holocaust – anglicky naprosté zničení, úplná katastrofa, masakr). 

Je neuvěřitelné, že na holocaust se zapomnělo hned po skončení války. V českých zemích se lkalo nad osudem Lidic a obětmi heydrichiády i nesmyslného pražského povstání, ale o systematickém vyvraždění 80.000 českých židů se prakticky nemluvilo. "Vždyť to byli jen židé," naznačovalo se téměř 50 let. O holocaustu se česká veřejnost začala dozvídat prakticky až po roce 1989. 

Na holocaust se brzy po válce zapomnělo v celém světě. Navíc v Sovětském svazu, v Polsku, Československu a dalších východních zemích přeživší židé začali jaksi překážet. Poprava Slánského a dalších devíti židovských politiků měla zřejmě být varováním a připomenutím, že myšlenka holocaustu, i když v jiné podobě, nezmizela. Holocaust nebyl příliš připomínán ani v  Izraeli, Bývalí vězni z koncentračních táborů o věznění a utrpení mlčeli stejně jako později vězni komunistických lágrů. 

Svět si holocaust konečně uvědomil až v roce 1960 při izraelském procesu s Adolfem Eichmannem. Uvědomila si ho také západoněmecká mládež, která se po roce 1960 začala distancovat od starších generací, které stále nechtěly pochopit, čím se Německo provinilo. Vyhledávání a trestání nacistických zločinců se v Německu zrychlilo, Němci se konečně začali stydět za svou nacistickou minulost.

Holokaust je, či některé z jeho částí, některými extrémisty zpochybňován. V mnoha státech světa, včetně České republiky, je zpochybňování holokaustu, též označované jako hlásání Osvětimské lži, trestným činem. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.