Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 8. listopadu 2022

Zapomenutá VŘSR. Zahradníček komentuje

 8.11.2022; 8:31  - Včera bylo 7. listopadu, za mého mládí to býval v mediích slavný den. 7. listopadu  se slavíval začátek Velké říjnové revoluce. Mockrát jsem slyšel, proč se říjnová revoluce slaví až v listopadu, nikdy jsem si to tak dobře nezapamatoval, abych to dnes dovedl vysvětlit. Mám dojem, že to bylo kvůli nějaké změně kalendáře. Včera jsem na připomínku VŘSR nikde na internetu nenarazil. Tak se změnil za 33 let svět.

Vzpomněl jsem si včera na bývalé oslavy VŘSR, když jsem se při 21°C na slunci začal potit a musel jsem odložit teplou bundu. Jako voják jsem se jednoho 7. listopadu v polovině 60. let za sněhové vánice chvěl zimou na náměstí v Týně nad Vltavou a poslouchal mimo formálních projevů skandování tleskačů "At´ žije KSČ, ať žije Sovětský svaz, apod." Počasí soudruhům  na 7. listopadu obyčejně nepřálo. Když nepadával sníh, tak pršelo nebo byla mlha a hnusná sychravá zima.

7.listopadu bývala největší oslava VŘSR na Rudém náměstí v Moskvě, včetně vojenské přehlídky. V roce 1987 se na oslavu VŘSR do Moskvy vydala velká československá stranická a vládní delegace v čele "generálním tajemníkem ÚVKSČ a prezidentem republiky soudruhem Gustávem Husákem." Oslavy se českoslovenští soudruzi nezúčastnili, protože 6. listopadu večer se urazili a nečekaně vrátili do Prahy. Co se tam tenkrát stalo, to si lze jen domýšlet. Michail Gorbačov jim zřejmě oznámil, že má jiné úkoly než řešit potíže komunistů v Československu, že Brežněvovu doktrínu o omezené svrchovanosti států Varšavské smlouvy si Husák může strčit za klobouk. 

Sovětského chomoutu, jenž si v srpnu 1968 v Moskvě tak nadšeně navlékal, byl Husák potupně zbaven a nevěděl, co dělat dál. Československý těžký průmysl se ekonomicky začal hroutit, stranu a vládu začali otravovat zahraniční ekologové a domácí disidenti. Největší pohromou ovšem byl ten Gorbačov, který československé komunisty pod křídly Moskvy už nechtěl. Navíc obyvatelstvo si začalo hlasitě stěžovat na nedostatek zboží v obchodech. ÚV KSČ to vyřešil výměnou vedení, generálního tajemníka Husáka vystřídal Jakeš a předsedu vlády Štrougala vystřídal Adamec. To byl krok z bláta do louže. Komunisté běžní i funkcionáři pochopili, že vedoucí úloha strany jde do háje, ale rozhodli se dobře placená místa a funkce držet do posledního dechu. Vydrželo jim to ještě dva roky. A vyplatilo se, za dobré platy mají dnes dobré zásluhové důchody. Po 30 letech jim (3000 komunistických funkcionářů v důchodu) je chce ministr Jurečka omezit. Současná vláda shání drobečky od důchodců, ale sáhnout na  miliardy polistopadových zbohatlíků (převážně z komunistických hnízd), získané nepříliš poctivým způsobem při privatizaci, se neodváží. 

Pisálci v současných českých mediích jsou posedlí lednovou volbou prezidenta. Bohužel je v zemi  hodně lidí, kteří novinářské polopravdy a  agresivní komentáře hltají víc než je zdrávo. Ohaři jednou pronásledují Babiše, podruhé Pavla, potřetí Středulu, Nerudovou atd. Obyvatelstvo je umlčováno zvyšováním mezd, důchodů a jiných sociálních dávek. Všichni se pak diví nejvyšší inflaci v Evropě. Z ekonomů se staly hlasité plačky. Zdražuje se proto vesele, nafta je za 47.90 Kč/l. To občan pozná na místě, u pumpy. Co ho stojí elektřina a plyn, to neví, ceny nikde nejsou vyvěšené, dodavatelé mu to oznámí za rok, za dvě léta. Překvapení nemilé je téměř jisté. Zdražovat se chystá železnice a pošta. 

V ČR je v současnosti nejvíce lékařů v historii, pacienti téměř nepřibývají, přesto najít zubaře nebo jiného specialistu je nadlidský úkol. Na internetu lze najít nekonečné seznamy lékařů, kteří nabízejí léčebné úkony všeho druhu. Klasická klamavá reklama. Telefonní čísle, která uvádějí jsou zčásti nedobytná, zčásti na druhé straně sedí zdravotní sestra, která oznámí, že má objednávky nejméně na půl roku dopředu. Lepší to není, ani když se osobně do příslušné ordinace vydáte. Čekárna prázdná, myslíte, že máte štěstí, že vás vezmou. "Máme obsazeno. Zavolejte si za půl roku!" Termín za půl vám dát nemůže, protože neví, co za půl roku bude. Napřed musí vzít registrované pacienty. Doktoři se i za cenu prázdných čekáren rozhodli vymanit z dohledu pojišťoven a tahat nekřesťanské peníze přímo z pacientů. Při veškeré bídě komunistického režimu a zdravotnictví, se toto snad stát dříve nemohlo. Tenkrát doktoři měli nad sebou ZV KSČ, ROH, OV KSČ a výše. kde se ve jménu pracujícího lidu rozhodovalo o doktorských platech a kariérách.

Josef Zahradníček 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.