Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 16. července 2022

Neklidné prázdniny, ale bude líp. Zahradníček komentuje

 16.7.2022; 12:17 - Meteorologové nejméně jednou týdně slibují tropická vedra, snad jen kvůli tomu, aby podpořili cestovní kanceláře a dali naději českým hoteliérům a restauratérům, že se jejich představy o davech turistů a velkém zisku alespoň částečně naplní. I když rtutě teploměrů k bodu mrazu zatím klesají jen na Šumavě, na ostatním českém území se o tropech může lidem jenom zdát. Studený vítr si čistí ovzduší, ale také nutí lidi vytahovat svetry a mikiny. Někteří přemýšlejí o kožichu. Někteří věří tomu, že od příštího pondělí bude slunko pálit jako na Sahaře.


Z USA přišla náhlá zpráva o náhlé smrti významné české krajanky Ivany Trumpové, (73 let) bývalé manželky amerického podnikatele a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Mnoho Čechů uronilo slzu, prezident Miloš Zeman zaslal kondolenční listiny potomkům Ivany Trumpové. Smutek dnes ráno dovršila zpráva, že Ivana Trumpová tragicky zemřela nešťastnou náhodou, po pádu se schodů. Jistou útěchou pro nás může být, že Boží spravedlnost měří všem stejně, chudým i bohatým.

V Hamburku a dalších německých přístavech včera skončila výstražná stávka přístavních zaměstnanců. Nejedná se stávku vyložené politickou, i když značný vliv na její zahájení měla inflace, jedná se o tradiční tlak na zaměstnavatele, o protest proti nízkým mzdám. 

Naproti tomu protesty nizozemských zemědělců jsou čistě politické, proti nizozemské vládě, která podléhá ekologickým aktivistům. Nizozemským zemědělcům se jedná o zachování dosavadního rozměru nizozemského zemědělství, které je největším vývozcem  potravin v Evropě. Příčinou sporu je dusík (N), kterého teoreticky nizozemské zemědělství prý vypouští do ovzduší mnoho. Bez dusíku jako hnojiva nelze lidstvu zajistit dostatek potravin.  Nizozemské intenzivní zemědělství, pokud chce zůstat na současné úrovni, se dusíku vzdát nemůže. I pro sedláka, který v minulých letech nic neinvestoval do vybavení závodu je ukončení hospodaření nesmírně těžkým krokem. V Nizozemsku však stát výrazně dotoval rozvoj zemědělských závodů, takže se budovaly moderní stáje, kupovala se moderní technika. Ovšem systém dotací je takový, že pokryjí jen jednu polovinu investice, druhou polovinu příjemce dotace musí hradit ze svého, tedy úvěrem. A úvěry se musejí splácet. Najednou přijde vláda s nápadem na uzavření podniku, do kterého majitel předtím právě na přání vlády vložil spoustu vlastních peněz. Lze se divit, že sedláci vyjeli s traktory  a blokují dálnice?

Po 81 letech se fotbalový klub ze Sezimova Ústí (nyní Táborsko) rozešel s podnikem MAS, který doposud je pokračováním Baťových obuvnických závodů. MAS (Moravské akciové strojírny) jako výrobce obuvnických a jiných dílenských strojů v Sezimově Ústí ve 30 letech minulého století postavil Baťa doslova "na zelené louce." O tom, proč si vybral právě Sezimovo Ústí, kolovalo na veřejnosti spousta domněnek. Dostatek lidí na práci, levné pozemky, nízké daně? Fotbalisté Táborska se nyní s Baťovými strojírnami rozešli. Nezůstali však sirotky bez ekonomicky silného hlavního sponzora. Tím se stal další blízký podnik Silon Planá nad Lužnicí. 

Podnik Silon Planá n. L. byl sice založen až v roce 1951, v době, kdy Baťovy závody byly dávno znárodněny a Baťové byly daleko za mořem, přesto určité spojení zde bylo a je. Podnik Silon byl založen kvůli výrobě silonového vlákna, které v roce 1940 vynalezl chemik Baťových zlínských laboratoří Otto Wichterle. Vynález byl do konce války tajen, aby se ho nezmocnily nacistické chemičky.

Zda nový majitel klubu FC Táborsko pomůže uskutečňovat dlouhodobé plány, aby se v Táboře, kam se klub ze Sezimova Ústí postupně přestěhoval, hrála nejvyšší česká fotbalová soutěž, je zatím ve hvězdách. Pokud by se to podařilo, byl by to velký úspěch klubu, který se buduje pomalu, ale poctivě.

Slovo inflace neopouští česká media, prorokuje se její oficiální vzestup na 20 procent, i když každý návštěvník obchodů ví, že ceny stouply nejméně o 30 procent, některé o víc než 100 procent. Ať se ekonomové obelhávají mezi sebou! Velice zajímavý je způsob zvyšování cen v supermarketech. Lze to nazvat "Poutnickým krokem." Dva kroky kupředu, jeden dozadu. Zdraží se zboží o 20 procent, zákazníci nekupují. Ohlásí se zlevnění o 10 procent, zákazníci zlevněné zboží koupí, i když ve skutečnosti bylo zdražené. 

Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.