Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 7. května 2021

Je studené jaro, ale jednou bude líp. Zahradníček komentuje

7.5.2021; 19:08  - Psaní o studeném jaru 2021 je trapné opakování. A marné. Příroda si poroučet nedá, i když by se jistě v Praze našlo dost lidí, kteří by proti chladnému počasí šli demonstrovat, přičemž by ze zimy jistě obvinili Zemana, Babiše nebo Hamáčka. 

Objevují se lékařská varování, že u některých mladých lidí, kteří často porušují hygienická opatření a případně nakazí se koronavirem, dochází k trvalému onemocnění srdce a cév. Takové varování má stejný účinek jako varování před kouřením, alkoholem a drogami. V mládí lidé chtějí žít, co nejvíc urvat právě teď, hned, třeba při pálení čarodějnic 30. dubna, minulost ani budoucnost je nezajímají.

Alespoň pár čísel o letošní jarní teplotě. Za měsíce duben a začátek května (do 6. 5.) byla průměrná denní teplota 7,23°C. Dlouhodobá průměrná teplota v tomto období je 10,29, což je o víc než 3 stupně než letos. Letošnímu chladnému jaru se nejvíce přibližují roky 2003 a 2017, kdy bylo shodně 8,2°C. Nejteplejší jaro bylo v roce 2018 s teplotou 14,94°C. 

Od tohoto týdne mohou na sportovní utkání diváci, i když za určitých omezení. Ve fotbalové Fortuna-lize je o vítězi rozhodnuto, běžcům ze Slávie se daří. Rýsují se i kandidáti na sestup do 2. ligy. Kluby už zbrojí na příští sezónu, která snad už kvůli pandemii nebude příliš omezována. Mimo planých diskusí o údajném přestupu Plavčiče ze Sparty do Slávie, se vyrojily spekulace o tom, kam po devíti letech úspěšného působení ve Werdenu Brémy zamíří český reprezentační obránce Theodor Gebre Selassie. Oznámil, že se vrátí do svého bydliště v Liberci a nehodlá za fotbalem nikam daleko dojíždět. Slovan Liberec mu nabídl 150 tisíc měsíčně, což je asi čtvrtina toho, co berou nepříliš výrazní hráči ve Slávii nebo Spartě. Nabídka prý přišla od Jablonce vzdáleného z Liberce 10 km. V Jablonci, který bude působit v Evropské lize či dokonce v Lize mistrů, by si Gebre určitě přišel na větší peníze.

 Někteří opoziční politici včele s Marvanovou chtějí obžalovat prezidenta Miloše Zemana z velezrady. Takové snahy jsou už od chvíle, kdy se prvně stal prezidentem. Kdo chce psa bít, hůl vždycky najde. Tentokrát se Zeman provinil tím, že zpochybnil podíl ruských agentů při výbuchu munice ve Vrběticích před sedmi léty. Ze strany Zemana to je jednak rozumný názor, neboť o účasti Rusů při výbuchu nejsou hmatatelné důkazy, ale hlavně je to Zemanův politický styl, jímž provokuje novináře a zesměšňuje hloupé politiky.

Nepochopitelná je žaloba na bývalého tajemníka ÚV KSČ Jana Fojtíka, jenž je prý spolu s Milošem Jakešem a Lubomírem Štrougalem zodpovědný za to, že v letech 1969 až 1989 pohraničníci na hranicích zastřelili 8 lidí, kteří se pokoušeli ilegálně opustit Československo. Žalující straně trvalo 30 let než se vyjádřila. Jakeš vloni ve věku 95 let zemřel, Štrougalovi je letos  97 let a kvůli zdravotnímu stavu nechápe, co se od něj chce. Fojtíkovi je 93 let a vzhledem k rychlosti soudů má naději, že mu věk nedovolí dočkat se rozsudku. Zajímavé je, že tito komunističtí pohlaváři svým věkem vyvracejí všeobecné názory o tom, že alkohol a kouření zkracují lidský život. U nich je účinek opačný. Vysvětlení zřejmě je v tom, že americké cigarety a francouzský koňak za socializmu neškodily tomu, kdo si je mohl dovolit. 

Nové občanské průkazy jsou prý zase problémem na ministerstvu vnitra. Dohodnout se na kartičce, ze které by policie vyčetla všechno a občan nic, je velkým problémem. O čipech v občankách se diskutuje už desetiletí, zatím je bez větších problémů dostali psi. Nyní padl návrh, že by v občance měl být otisk prstu. Otisky tam byly snad za protektorátu a určitě 15 až 20 let po válce. Tehdy občanský průkaz nebyla kartička v plastu ale pořádná knížka v tvrdém červeném obalu. Tam bylo o občanovi všechno zásadní; jméno a příjmení, i rodné,  pohlaví, datum narození, místo narození, rodné číslo, vzdělání, povolání, národnost, náboženské vyznání, státní příslušnost, vojenská služba, a také otisk prstu. Na dalších stránkách zapisovaly národní výbory jména dětí a změny bydliště.  Důležité byly další stránky, kde musela být razítka o začátku a konci pracovního poměru nebo školy. Bez razítka nikam do práce občana vzít nesměli.

Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.