Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 1. ledna 2021

Očkování

 Žádná jiná z těch skvělých disciplín medicíny, jako je neurochirurgie či kardiochirurgie, nemění osud celé lidské populace jako očkování. Mění osud jednotlivých lidí, prodlouží jim život a to je skvělé, ale očkování výrazně ovlivnilo osud lidstva, a platí to dál.

Edward Jenner, který žil v letech 1749 až 1823, byl anglický vesnický lékař, který si všiml, že lidé po nakažení kravskými neštovicemi téměř nikdy neonemocní pravými neštovicemi. V r. 1796 naočkoval osmiletého Jamese Phippse hnisem z vřídku způsobeného kravskými neštovicemi, jimiž onemocněla dojička. Chlapec kravskými neštovicemi onemocněl, za šest týdnů se uzdravil. Jenner mu pak do rány v kůži vetřel infekční materiál od člověka nakaženého pravými neštovicemi. U chlapce ale nemoc nepropukla a právě tento pokus je považován za první skutečnou vakcinaci. 

Tady v Evropě byla epidemie pravých neštovic velmi silná v polovině 18. století a dokonce zabila i mnoho příslušníků panovnických a šlechtických rodů, včetně Habsburků a Schwarzenbergů. Schwarzenbergové byli vždy nesmírně pokrokoví, proto se nelze divit, že v Čechách byli u zavedení Jennerova očkování proti neštovicím. Kněžna Pavlína nechala očkovat svých deset dětí někdy v letech 1802–3. Už od roku 1805 byli očkováni touto vakcínou také zaměstnanci Schwarzenberských panství Třeboň, Krumlov a Protivín a jejich rodinní příslušníci. Průkopnicí očkování tedy byla u nás kněžna Pavlína ze Schwarzenbergu (zahynula při požáru na plese v Paříži).

Povinné očkování proti neštovicím u nás bylo zákonem zavedeno v roce 1919. Byla to reakce na šíření této nemoci po 1. světové válce. V zemích, kde očkování neprobíhalo, jenom ve 20. století zabily neštovice 300 až 400 milionů lidí. V roce 1980 WHO oznámila, že kmen pravých neštovic byl zlikvidován. Kéž by něco takového mohla brzy oznámit o zničení koronaviru Covid-19.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.