Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 1. listopadu 2020

V USA nalezena Tatra 87, která vozila Himmlera

 Automobily Tatra 87 byly vyráběny v Kopřivnici v létech 1937 až 1950. Bylo vyrobeno celkem 3.023 těchto vozů. Z nich se jich mnoho do současnosti v Evropě nezachovalo. Jsou i za Velkou louží. V současnosti je  údajně v USA deset veteránů Tatra 87 plus jeden vrak s mimořádně dráždivou pověstí.

Tatra 87 navázala na Tatru 77, první vůz s aerodynamickou karosérií na světě, která byla inspirací pro německý Volkswagen "Brouk". Motor Tatry 87 zůstal; za zadní nápravou třílitrový vzduchem chlazený osmiválec OHC o výkonu 55 kW. Oba tyto vozy Tatra se zrodily na rýsovacích prknech kopřivnické kanceláře geniálního konstruktéra Hanse Ledwinky. Tatra 87 dosahovala rychlosti 180 km/hod a patřila k neobdivovanějším exponátům na autosalónech na celém světě.

První vozy Tatra si koupily významné osobnosti včetně automobilové závodnice Elišky Junkové a vynálezce rotačního motoru Felixe Wankela. Tatra 87 byly před válkou československým vozem jen krátce, po Mnichovské dohodě se  kopřivnická Tatra stala automobilkou nacistického Německa. Nacističtí pohlaváři se radovali, že jim spadl do klína vůz ideální pro tisíce kilometrů nových dálnic. V Tatře 87 jezdil například generál Ernst Rommel, ale také jeden z největší zločinců historie Reichsführer SS Heinrich Himmler. 

Právě Himmler se údajně vozil v Tatře 87, která nedávno jako vrak byla objevena  v Texasu. Německá společnost OldimerZentrum Berlín tvrdí, že se jedná o vozidlo, které 7. května 1941 bylo dodáno Himmlerovu hlavnímu úřadu SS. Toto byla překvapující zpráva i pro současného vlastníka, který se domníval, že se jedná o vůz generála Rommela.

Po  vypuknutí války začala kopřivnická automobilka vyrábět pro Wehrmacht, takže vysokým důstojníkům se dostávala do rukou i Tatra 87.  Přetáčivý silný a rychlý vůz v rukou sebevědomých, ale nezkušených, řidičů zabíjel. Američtí historici uvádí, že je zaznamenáno až sedm nehod vozů Tatra 87 za týden. Kvůli smrtelným nehodám Wehrmacht Tatru 87 vyřadil.  

Himmlerova Tatra se do USA dostala zásluhou jednoho amerického vojáka, který v roce 1945 bezcenný vrak našel v rozbitém Německu a jako suvenýr dopravil do USA. Asi v roce 1965 ho prodal současnému majiteli v Texasu.  Informace, které se o tomto vozu z roku 1941 začínají objevovat, můžou jeho cenu náležitě zvednout.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.