Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 17. listopadu 2020

17. listopadu 1945 vyneseny první rozsudky nad nacistickými válečnými zločinci

17. listopadu 1945, přesně dva měsíce od zahájení prvního procesu s nacistickými válečnými zločinci v dolnosaském Lüneburgu, vynesl britský soud první rozsudky nad válečnými zločinci, jimiž byli dozorci koncentračního tábora Belsen-Bergen. Bylo obviněno 48 dozorců tábora Belsen-Bergen, který byl britskou armádou osvobozen před půl rokem. 

Soud se 44 obžalovanými dozorci z Belsen-Bergenu

Velká část obviněných páchala největší zločiny v koncentračním táboře Osvětim, z něhož v lednu 1945 uprchla před sovětskou armádou. Uprchli vstříc západní frontě v domnění, že spojenci nemají důvod k pomstě jako Rusové. V Bergen-Belsenu nadále pokračovali ve zločinech proti lidskosti. Britští soudci ani potom, co v Bergen-Belsenu spatřili tisíce vyhladovělých mrtvých těl, se nesnížili k umlčování obhajoby a soudili přesně podle svých zákonů. V řadě případů však zákony nestačily na zločiny, které byly zcela mimo všechny zákony. Část obžalovaných proto byla potrestána nižšími tresty nebo osvobozena. 

"Belsenská bestie" Irma Grese a velitel tábora Josef Kramer

Pozornost světa byla soustředěna na hlavní obžalované, na Josefa Kramera, velitele koncentračního tábora Osvětim, později velitele tábora Belsen-Bergen, a Irmu Grese, nesmírně krutou dozorkyni nazývanou vězni "Belsenská bestie," působící postupně v táborech Ravensbrrück, Osvětim a Belsen-Bergen. 

17. listopadu 1945 byly vyneseny rozsudky: 11 obviněných včetně Kramera a Grese (před popravou vyzpěvovala nacistické písně) bylo odsouzeno k trestu smrti, 1 doživotní trest, 17 tresty vězení a 15 bylo osvobozeno. Proces a rozsudky byly tehdy silně kritizovány, ale z pohledu právníků probíhal soud poctivě podle zákonů. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.