Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 2. října 2020

Strach dovede vraždit. Zahradníček komentuje

 2.10.2020; 17:26  - Podzim roku 2020 přišel do českých zemí více než nepříjemně. Na konci září se ochladilo, zapršelo a značně přibylo lidí nakažených koronavirem. Počet nemocných se v České republice během září zvýšil šestinásobně.

Došlo ke kombinaci mnoha vhodných okolností pro šíření pandemie; začátek školního roku, konec dovolených, lázeňské pobyty, nervozita lidí z různých omezování a spousta bezohlednosti přispělo k přibývání nemocných a úmrtí. Svou troškou jistě přispělo do mlýna i deštivé počasí s velkými výkyvy teploty. 1. října 2020 se nakazil Covidem-19  i americký prezident Donald Trump, doposud přední světový odmítač roušek a dalších protivirových opatření.  Situace v celém světě se stává vážnější, než si většina lidí myslí. 

Politici  i různé celebrity z uměleckého svět se vysmívají lidem, kteří mají z nemoci strach. Slovo Strach se objevilo v názvu československého filmu z roku 1963, který o svátku sv. Václava nabídla k sledování Česká televize. 

Kriminální příběh umístěný do začátku 60. let byl poplatný poválečné době, proto nemohli v jeho pozadí chybět zlí nacisté jako vyděrači  vyžadující od lidí s nejasnou protektorátní minulostí provádění špionáže v socialistickém Československu. Ti ve strachu z odhalení vraždí.  Zárukou úspěchu filmu režiséra Schulhoffa bylo herecké obsazení: Hrušínský, Brzobohatý, Trojan, Záhorský, Lohniský aj. už v té době patřili k nejoblíbenějším.

Mimo děje dnes film pamětníkům připomene dobu, v jaké byl film natočen. Dobu, která je nenávratně pryč. V zemi se za šest desetiletí mnoho změnilo, i když se to lidem nezdá. Ve filmu lze spatřit spousta věcí, které dnes nikdo neuvidí. Například velký černý telefonní aparát se ve filmu objeví mnohokrát.

 Tehdy většina ulic ještě byla vydlážděna kamennými kostkami, kolem silnic byly kamenné patníky. Kam asi zmizela všechna ta  kamenná ozdoba silničního provozu? Tramvaje jezdily s otevřenými dveřmi, takže bylo zcela normální, že lidé vystupovali a nastupovali za jízdy, ještě před zastavením vozu. Zástupci automobilového provozu ve filmu byly, mimo luxusního vozu Tatra 603 patřícího kriminálce, sedany Š-1200, oktávie , pobědy a volhy. Na začátku filmu se mihl polský náklaďáček ŽUK s plachtou nad korbou a také dva trolejbusy. Filmaři vždy chtějí ukázat pokrok a natočí tu nejnovější techniku. 

Z dnešního hlediska je také zajímavé, že kriminalisté nemuseli mít řidičské oprávnění, protože služební auta měla řidiče z povolání, kteří kriminalisty vozili. Kriminalisté bez obleků a bez kravat, to by bylo v 60. letech něco nepředstavitelného. I když se jedná o černobílý film, je dobře vidět, že uniformovaní členové bezpečnosti  nosili v období od poloviny 50. let do roku 1968 uniformy tmavomodré. V terénu někteří měli jezdecké kalhoty a vysoké kožené boty, opásáni byli "dohodou". Auta bezpečnosti byla nabarvena modře a měla kolem dokola silný bílý pruh, takže se mluvilo o "mlíkařích." Jak tenkrát pracovali technici bezpečnosti bez ochranných oděvů je jistě pro současné policisty nepochopitelné.

Po ulicích chodily ženy v šatech a sukních pod kolena, nechyběly ani tehdy módní baloňáky a šusťáky. Doma nosily ženy zástěry, ve kterých, v případě  nějaké rychlého nákupu v blízkém obchodě nebo potřeby diskutovat se sousedkami vyšly i na  ulici. Kluci šli do školy s tradičními aktovkami na přezky. Hostinští měli přímo povinnost chodit v bílých pláštích jako prodavačky v obchodech, holiči i doktoři.  

Autobus Škoda 706 jede po úzké silnici lemované patníky, telefonními sloupy a dopravním značkami na dřevěných sloupcích. Na konečné řidič vystoupí zvláštními dveřmi na levé straně autobusu, které zamkne. Mezi cestujícími v autobusu byl lesník s puškou, pohraničník s vlčákem. 

Část filmu se odehrává u jednoduché dřevěné stavby ve stráni, kterou by současná generace rekreantů pobývajících v chatách za miliony korun, napojených na inženýrské sítě, s garážemi, bazény a vyasfaltovanými komunikacemi asi za chatu nepovažovala. Stejně tak musí v době vysavačů legračně působit oznámení na dvoře činžáku, že koberce je možné klepat jen od 17 do 18 hodin. 

Jméno jednoho vraha, a zároveň zavražděného, ve filmu Smrt je Coufalík, což je zdrobnělina jména Coufal. A jméno Coufal má fotbalista Slávie Praha, dnes už bývalý, který přestoupil do známého londýnské klubu West Ham United. Slávia za něj dostala hromadu milionů, ale její cesta do Ligy mistrů skončila porážkou v Dánsku. Útěchou pro ní je Evropská liga, v níž však narazí na tři velmi nebezpečné soupeře, z nichž jedním je německý Leverkusen, jehož dres před několika dny začal oblékat český reprezentant Patrik Schick. 

Zcela z evropských soutěží vypadla Viktorie Plzeň, která boj o účast v Evropské lize prohrála zásluhou pokutového kopu nařízeného za faul brankáře Hrušky. Tento brankář se předtím stejným způsobem zasloužil o vyřazení Viktorie Plzeň z Ligy mistrů. Křeslo pod trenérem Adrianem Gulou se povážlivě rozhoupalo. Ve Fortuna lize sice Viktorie bojuje na čele soutěže, ale za to si mnoho nekoupí.

V tragikomické situaci je fotbalové Dynamo České Budějovice, které jede k sobotnímu utkání do Mladé Boleslavi oslabené o 4 zraněné hráče a o 4 hráče vyřazené minulý týden kvůli pozitivním testům na Covid-18. K nim včera přibyl další nakažený hráč. Hygienici odjezd Dynama na utkání do Mladé Boleslavi  povolili.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.