Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. března 2020

Epidemie lidské zlo. Zahradníček komentuje


23.3.2020; 12:00   - V nervosní atmosféře epidemie přišlo celkem nepozorovaně jaro roku 2020. Přišlo v pátek 20. března ráno ve 4 hodiny 49 minut. Jasná obloha naznačovala hezký den. Alespoň něco hezkého mohlo v současné smutné době lidi potěšit. Slunečná pohoda s polední teplotou +20°C se odpoledne začala kazit, ochladilo se začalo pršet. V sobotu dopoledně se objevily sněhové vločky a chumelilo až do pozdního odpoledne.

Nedělní a pondělní ranní mrazy do -10°C (až -19°C na Horské Kvildě) a polední teploty okolo nuly jistě přispěly k tomu, že netrpěliví lidé v karanténě  vycházeli z domova méně. Mnoho postižených lidí si karanténu plete s bývalou pracovní neschopností,  během níž jim dělalo nesmírné potěšení oklamat pojišťovnu a během nemoci bloudit po obchodech nebo sedět v hospodě.  Nyní tito  nezodpovědní lidé, kteří tím, že oklamou hygieniky, jsou smrtelným nebezpečím pro ostatní.

Tak jako ve všech krizových situacích v minulosti  i tentokrát vyplují z davu lidé, kteří v normálních dobách nemají šanci upozornit na své odporné vlastnosti. Celkem pochopitelné jsou reakce lidí, kteří jsou náhle bez příjmu, například herci, a rezervy nemají, neboť žijí "na vysoké noze." Pochopit nelze jejich vylévání vzteku v mediích. Jistý zástupce šumavské kejklířské ságy v Praze vykřikuje, že nouzová opatření zavedla vláda jen kvůli důchodcům, aby nepřišla o voliče, kdežto o lidi, kteří přišli o celonoční vysedávání v putykách se vláda nepostará.

Důchodci jsou v nouzovém stavu celkem nevinně, nejsou skupinou, která masově hledá zábavu v zahraničí. Že je vláda diskriminuje vymezenou dobou na nákup potravin jistě velkou část důchodců netěší, protože se musí setkávat s dvojicemi vrstevníků, které v supermarketech zapomínají na svět kolem sebe a řeší před ostatními lidmi své nákupní problémy. Nejvíce nakažených lidí je ve věku 25 až 50 let.

Z důchodců se také rekrutuje většina informátorů, kteří policii informují o tom, že viděli toho a toho v lese nebo v autě bez roušky. Informátory úřady měly i v minulosti. Poměrně korektní byl tento systém za vlády komunistů, kdy se informátoři nazývali pomocníci VB a sousedé o nich věděli. Mimo nich sice byli udavači dobrovolní, kteří o poškozování socialistického hospodářství  posílali zprávy do novin a rozhlasu. Ti se především v létě předháněli v oznamování, že na silnici je tam a tam vysypané zrno a že ti a ti lidé ho neoprávněně zametají a sbírají. Tajné udavačství se rozmohlo především za Protektoratu Böhmen und Mähren. Při poválečných soudech gestapáci vypovídali, že jim z některých udání, která dostávali, bylo na zvracení. Potrestaných udavačů bylo po válce jen málo. Na většinu se nepřišlo, a ti kteří včas převlékli kabáty a vstoupili do služeb StB, byli chráněni. Navíc bylo udávání po válce dokonce chváleno, neboť gestapo muselo všechna nepravdivá udání prošetřit, takže se zabývalo maličkostmi a nemělo čas sledovat  skutečnou odbojovou činnost. Snad nějaká byla.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.