Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 8. ledna 2020

Únos letadla z Mariánských Lázní v roce 19728. června 1972 se  se na letišti v Mariánských lázních krátce po čtvrté odpoledne odlepil od země Letoun typu L-410A Turbolet.  Přesně v 16:04 si jeden z pasažérů (Lubomír Adamica) svlékne bundu, což je smluvené znamení pro začátek akce. Mužští členové party vytasí lahve od Coca Coly, kterými ochromí ty spolucestující, u nichž hrozilo, že by mohli být příslušníky SNB v civilu. Hned poté Adamica s Vochomůrkou vyrazí do kokpitu, kde pilotu Jánu Mičicovi strhnou sluchátka a přiloží hlaveň ke spánku.

Ve vzduchu nad Šumavou se strhne bitka. Pilot Mičica se nezalekl, Adamicovi pohotově zkroutí ruku a vrhne se na něj. Šarvátku přeruší výstřel. Na kapitánově hrudi se objeví rudá mapa. V československém tisku se druhý den  objevila zpráva, že byl kapitán zastřelen bez varování.

Lubomír Adamica byl typický hašišák, nemakačenko a dobrodruh. Pár měsíců po srpnové okupaci, v lednu 1969, vycestovat do USA. Tam se potloukal od Bostonu až po San Francisco a experimentoval s psychotropními látkami, především LSD. Na jaře 1971 se vrátil do Československa, ale místo do věznice putoval do blázince. Z Bohnic byl v létě 1971 propuštěn.

Během jara 1972 vznikla desetičlenná parta, která se rozhodla vydat na Západ pomocí uneseného letadla. Vybrala si letiště v Mariánských Lázních – v té době jediné v celé zemi, jež nebylo vybaveno bezpečnostními rámy. Předletové prohlídky tu probíhaly osobně. Proto také cestovalo miminko Vochomůrkových, v jeho plenkách byla pistole opatřená v den únosu Olgou Černou, členkou party – ta zbraň prostě ráno ukradla otci, příslušníkovi VB, ze služebního pouzdra.

Letoun s československými insigniemi přistal kolem 16:25 na provizorní přistávací dráze v bavorském Weidenu. Ihned po přistání se únosci rozutekli do přilehlého lesa, německé policii však neunikli. Žádosti československých úřadů, o vydání únosců do Československa, Němci nevyhověli. Sami je postavili před soud, kde dostali tresty 3 až 6 let vězení.  Vrah Adamica se ještě před jednáním soudu oběsil ve vazební cele. Do Československa se po roce 1989 vrátil pouze jeden z únosců.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.