Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 15. ledna 2020

60 let od zahájení výstavby Jihočeského divadla. Dokončení je ve hvězdách.


Co se jinde, v Praze nebo za hranicemi, staví  několik měsíců, v Jižních Čechách se plánuje mnoho desetiletí, pokud se to z nějakých žabomyších důvodů neodloží nebo se na to nezapomene. Dlouho byla otřesnou ukázkou dlouhodobého plánování stavba železnice z Českých Budějovic do Třeboně, která se horlivě plánovala po dobu I. republiky, ale vůbec se neuskutečnila. Toto plánování už trojnásobně překonaly plány na výstavbu budovy Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.
Budějovické Mariánské náměstí po zbourání domů v r.1960 čeká na výstavbu divadla

V padesátých letech minulého století byla uspořádaná loterie, z jejíhož výtěžku mělo být na Mariánském (tehdy Švermově) náměstí Jihočeské divadlo postaveno. Také žáci škol byli nuceni kupovat losy. Učitelé je poučovali, že se jedná o vlasteneckou povinnost, stejnou jako byla sbírka, za které bylo v Praze postaveno Národní divadlo. Sbírka na Národní divadlo ovšem byla jen symbolická, rozhodující byly peníze  císaře  Františka Josefa I., bez nich by se Národní divadlo nepostavilo.  

 Někdy okolo roku 1960 stavba Jihočeského divadla začala zbořením bloku budov na severní straně Mariánského náměstí, včetně budovy kina Lípa a elegantní secesní restaurace Metronom. Tím stavba zatím skončila, peníze na výstavbu zmizely. Od té doby to tam vypadá jako zřícenina, plocha slouží jako parkoviště. Od té doby, čas od času, opět někdo vytáhne na světlo boží nápad, že by se na Mariánském to nové Jihočeské divadlo mělo postavit. Byl by zázrak, kdyby se začalo něco stavět. Problémem byly, jsou a budou peníze. Nejspíš to zase dopadne jako se stavbou Kaplického koncertní síně Rejnok ve Čtyřech Dvorech, kde byla kvůli tomu zbořená celá bývalá tankistická kasárna.

Nová budova pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii na Mariánském náměstí by se podle nové informace z 12. ledna 2020 z radnice mohla začít stavět v roce 2024.

Podle studie, která se projektem zabývá, by měla stavba vyjít na 2,4 miliardy korun. Pokud by k výstavbě došlo, určitě by se zásluhou inflace a různých nepředvídaných okolností cena vyšplhala tak na 3 miliardy. Podle autora studie Andrease von Graffenrieda se pracuje se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by se divadlo postavilo úplně nové, druhá alternativa navrhuje rekonstrukci starého divadla a výstavba něčeho menšího nového. Cena přibližně stejná. Platit stavbu by měl stát, kraj a město.

Plánuje se výstavba, stejně tak se plánují protesty proti výstavbě. Správně protesty nikoli proti výstavbě, ale proti společné platbě. Stačí připomenou rekonstrukci českobudějovického letiště, které maloměstským sobcům a prospěchářům leží v žaludku jako kámen a vše dělají pro to, aby do provozu nebylo uvedeno a plocha byl uvolněna na výstavbu domků. Radnice už protesty vyslyšela a hodlá svůj podíl na financování letiště prodat. A největší rámus okolo divadla se dá očekávat, až se bude jednat o tom, že by město mělo na výstavbu divadla dát miliardu.
 Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.