Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 9. prosince 2019

Polský premiér Morawiecki probudil Rakušany

Po pátečním osvětimském prohlášení polského premiéra Morawieckého, že Polsko koupí zbytky bývalého koncentračního tábora Mauthausen-Gusen, vypukly v Rakousku diskuse historiků o neschopnosti rakouských úřadů, které 74 let po válce nebyly schopny z tábora udělat důstojný památník. Někteří polskou nabídku považují za urážku Rakouska. Pro starostu obce St.Georgen, je prodej území obce cizímu státu nepředstavitelný.

Polsko chce koupit bývalý koncentrační tábor Mauthausen-Gusen


Koncentrační tábor Gusen I po válce (1946)
Polsko má zájem o odkoupení bývalého koncentračního tábora Gusen I, který se nachází u vesnice Langenstein. Je to jeden ze tří táborů pojmenovaných po obci Gusen, která je nyní součástí St. Georgen. Další tábor Gusen II byl přímo ve St. Georgenu, Gusen III byl v Katsdorfu.

Shromažďovací místo tábora Gusen I bylo objeveno před dvěma roky. U něho je budova bývalého velitelství tábora, nyní přestavěná na zámeček, dvě cihlové budovy, které bývaly označeny "Blok 6, 7 a 8. a několik dalších budov, které do začátku dvacátých let byly obývané. Toto území patří dnes dvěma rodinám, které se však nebrání prodeji.

"Je to pro Rakousko trapná záležitost," říká Martha Gammer z památkové komise v Gusenu. "Bývalé nádvoří tábora nezmizelo. Nikdo se však o stavbu památníku nestaral. Nebyla vůle." V Gusenu jako pobočném táboře hlavního tábora Mauthausen bylo vězněno 71000 lidí, z toho jich tam 37000 bylo umučeno. Podle polských historiků zde zemřelo 27821 Poláků.

Rakouské ministerstvo vnitra však tvrdí, že dobře plnilo svou povinnost, když připravilo stavbu návštěvnického centra a pro zbytky tábora zajistilo zakonzervování. O uskutečnění záměrů se jedná.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.