Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 20. listopadu 2019

Opozice v zastoupení davu. Zahradníček komentuje


Humbuk okolo 30. výročí událostí roku 1989 jsem přežil bez sledování televize, tedy bez vyslechnutí rámusu, kterým by spousta ambiciózních mladých revolucionářů chtěla změnit politické poměry v zemi. Tisíce poslušných "mouřenínů" bylo vylákáno na Letnou, aby umetli cestu neúspěšným politikům z řad opozice. Komunistický první máj naruby.

Po návratu z dvouměsíčního zámořského pobytu se člověku zdá zde všechno nezvykle malé, stísněné, zaostalé. Ať se člověk snaží jakkoli vžít do českých poměrů, okamžité přeladění není možné. Ještě jsem letos nevystoupil na českobudějovickém letišti, i když to tam mám o pár desítek kilometrů blíž než na ruzyňské. Letiště teprve zahajuje zkušební provoz. Podle Dietera Pammera, obchodního a letového manažera českobudějovického letiště, je v sousedních rakouských a bavorských oblastech o letiště enormní zájem. Pokud má letiště nějaké problémy, tak to nejsou problémy technické ani ekonomické, ale politické, neboť opozice (ODS) v Jihočeském kraji nemůže přenést přes srdce, že s pozemky bývalého vojenského letiště se nedá výhodně kšeftovat.

Porovnával jsem fotografie z roku 1989 a ze současnosti. Odhaduji, že dnes se lidé mají tak v průměru vyšší váhu asi o 20 procent, i když se současníci snaží proporce zakrývat pestřejšími oděvy. V roce 1989 se člověk musel obléci do toho, co právě v obchodě bylo k mání, nikoli do toho, co by se mu líbilo. Váhou lidí by se politici měli zabývat, jestli je to z důvodu, že chudí nyní konzumují levné nezdravé potraviny, nebo se lidé mají tak dobře a jedí víc, nebo málo fyzicky pracují?

Podle jednoho průzkumu z minulého týdne se 86 procent spotřebitelů domnívá, že současné potraviny jsou méně kvalitní, než byly v roce 1989. 8 procent lidí se naopak tvrdí, že současné potraviny jsou lepší než v roce 1989. To mohou posoudit jen pamětníci.

Skoro jsem zapomněl na počasí a fotbal. Jsem z toho návratu do české ohrádky "zmatený," jak říkal major Haluška.

Počasí žádná sláva, nemění se naštěstí tak výrazně (od zdi ke zdi) jako americkém středozápadě, kde ráno zuří sněhová vánice a vypadá to na konec světa, v poledne je však nebe modré jako šmolka. Akorát ten studený vítr mi tam neseděl, toho je tam (i za modré oblohy) víc než v českém Humpolci.

Stihl jsem doma u televize oba zápasy české reprezentace, také skoro žádná sláva. Vůbec žádná sláva v utkání s Bulharskem. Ještě že se podařilo otočit zápas s Kosovem. Hned se objevily ódy na vítězství na Euru 2020. Více skromnosti a pokory by neuškodilo. Stačí připomenout Bulhary, kteří předtím rok prohrávali s kdekým, ale český reprezentační tým potrápili a nakonec přehráli. Jaroslav Šilhavý je sice schopný trenér s mimořádným přehledem o fotbalovém umění jednotlivých hráčů, ale také často podlehne tlaku okolí.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.