Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 20. července 2019

Rozmarné léto. Zahradníček komentuje


20.7.2019; 6:36  - Zatímco červen lámal teplotní rekordy, červenec se klimaticky příliš nepovedl.  Zásluhou studených severozápadních větrů byly teploty  skoro pořád pod dlouhodobým průměrem. Vodní srážky sice jsou v červenci průměrné, ale žádné velké vlhko v přírodě a na polích nelze pozorovat, srážkový dluh od počátku roku je velký. 
Pro sklizňové práce je vyschlá pevná půda ideální. Zatím. Doufejme že s ohlášenou vlnou veder nepřijdou povodně jako na jihu USA, kde předevčírem teploměr vystoupil na 107 F (41,6°C). Hovoří se všude o klimatických změnách a globálním oteplování,  na kterém se podílí lidská činnost. Domnívám se, že vědci přeceňují důležitost lidstva, že příčina klimatických změn na Zemi je ve vesmíru, kde dochází k nějakým kosmickým bouřím a výkyvům. Lidé mohou nepatrně ovlivnit jen prostředí ve kterém žijí, nikoli přírodní jevy, a už vůbec ne Vesmír.

Sucho na Zemi a menší úroda vyvolává pomalu nedostatek potravin. To vede ke zvyšování jejich ceny. Brambory, jejichž cena v minulosti se vždy pohybovala okolo 1 koruny za 1 kg, jsme na jaře mohli koupit za 20 korun a více. V obchodech docházela i cibule, která se ještě nedávno dala koupit za méně než 5 korun za 1 kg.

"Sleva" oznamoval nápis u přepravky s cibulí. Neodolal jsem. Koupil jsem jednu cibuli o váze 0,20 kg, za kterou jsem zaplatil 10 korun. Až při pohledu na účtenku jsem si uvědomil, že cibule je dražší než exotické ovoce. 54 korun za 1 kg tam stálo. Po slevě.  Prý pochází z Nového Zélandu. To je na jižní polokouli, tedy hodně daleko.

Žijeme sice v blahobytu, jaký tady nikdy nebyl, ale každý blahobyt jednou skončil. Takže, až tenhle blahobyt skončí, bude nás to asi moc bolet. Nad poměry vydělávají v Čechách a na Moravě i někteří fotbalisté. Milion korun za měsíc není vzácností. Přesto prchají do zahraničí, kde se mají ještě lépe. Tvrdíkovi ze Slávie uprchli dvě velké opory, obrovití tmaví stopeři, kteří především se podíleli na mistrovském titulu. Nový ročník prvoligové soutěže už se rozjel. Jak první kolo ukázalo, český technický, kombinační, chytrý fotbal je pořád víc nahrazován fyzickou zdatností, v obraně i v útoku začínají hrát prim dvoumetroví hráči. Všeobecné jsou hráči připravováni drilem okoukaným u stájí dostihových koní.

V úterý probíhala v Evropském parlamentu volba předsedy Evropské komise. Většina evropských medií, včetně ruských, dění ve Strasburgu uváděla celý den na prvních stránkách jako událost číslo jedna. Česká media to však nezajímalo, místo toho vzrušovala občany postižené závislostí na domácí žabomyší politice informacemi o Staňkovi a Hamáčkovi a Zemanovi. EU je pro české pisálky tabu. Podle toho vypadá vztah jednoduchých českých občanů k ostatnímu světu. Tito ubožáci z šedé masy, kteří nejsou schopni se rozhlédnou po světě, jsou zásluhou tupých a chamtivých novinářů snadnou kořistí populistů pirátských, okamurovských či zelených.

O zelených populistech, kteří pod rouškou ekologie chtějí vládnout a tyranizovat občany, nelze napsat nic dobrého, protože patří k největším ničitelům české krajiny. Zákaz likvidace dřeva napadeného kůrovcem způsobil už nyní miliardové škody v národních parcích, kam mířil, ale ve většině  českých lesů. A nejen českých. Kůrovec je létající brouk, který nerespektuje hranice národních parků, ani hranice států.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.