Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 1. května 2019

Glyphosat zřejmě není karcinogenní.

Agentura (EPA) pro životní prostředí USA nepovažuje herbicid glyphosat za karcinogenní. Toto prohlášení protiřečí mnoha americkým soudním rozsudkům.

"EPA trvá na tom, že glyphosat nepředstavuje pro zdraví lidí žádné nebezpečí, pokud je používán podle pokynů doporučených výrobcem," uvedla agentura v úterý.

Glaphosat je účinnou látkou herbicidu Roundap, který vyrábí americká chemička Monsanto, jež patří od loňského léta německému koncernu Bayer. Od  té doby obdržel Bayer jenom v USA 12.400 žádostí o náhradu škody za onemocnění rakovinou. Zatím Bayer má podle soudních rozhodnutí zaplatit několikamilionové odškodné jen ve dvou případech. Oznámení agentury by mohlo ovlivnit rozhodování soudů v dalších žalobách, přesto koncern počítá s vyplácením odškodnění ve výši 20 až 30 milard dolarů.

Roundup je v USA nejpoužívanějším herbicidem, zemědělci ho používají především při likvidaci plevelů v soje a jiných polních plodinách, majitelé zahrádek ho používají při likvidaci trávy na pěšinách a kolem plotů a stěn.

K prohlášení EPA se společnost Bayer zatím nevyjádřila. Sama trvale popírá, že glyphosat způsobuje rakovinu. Světová zdravotnická organizace (WHO) však vydala šalamounské prohlášení, že glyphosat pravděpodobně může být karcinogenní.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.