Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 31. ledna 2019

Střed USA svírán arktickými mrazy

Americké vnitrozemí je v současnosti sužováno arktickou zimou. Teploty ani v poledne nestoupají nad -6°F (-21°C). Včera ve státě Illionos bylo v poledne -25°C. V dnešních ranních hodinách bylo v místech vystavených větru naměřen mráz až -55°C. Ve třech státech už byl vyhlášen katastrofální stav. Během středy je hlášeno umrznutí 33 lidí.
Vlak Amtrak na trase Chicago-Los Angeles

V Chicagu, hlavním městě státu Illionos, které se nalézá na břehu Michilegenského jezera bylo zřízeno 60 nových ubytovacích míst pro bezdomovce a všechny lidi, kteří se kvůli kolabující letecké, železniční, autobusové dopravě, taxislužbám ocitli na ulici, rovněž všechny policejní služebny poskytují lidem střechu nad hlavou. Během středy bylo zrušeno 3000 leteckých spojů, zastavila se i železniční doprava, pouze vlaky federální společnosti Amtrak jezdily bez většího zpoždění. Zájem o cestování však je minimální. V Iowě, Minnesotě a částech Wisconsinu a Illinois byly přerušeny poštovní služby.

Očekává se, že arktické mrazy budou do neděle ve státech Illionos, Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Severní Dakota, Ohio, Jižní Dakota, a Wisconsin. Jedná se o vnitrozemské státy převážně s nadmořskou výškou do 400 m. Naopak ve vysokohorských státech na západě USA vládne příjemné zimní počasí s teplotami okolo bodu mrazu.

Mrazy jsou velmi nebezpečné pro lidi i zvířata. Provoz motorových vozidel je velmi omezen, pokud nemají auta zamrzlé pohonné hmoty a chladící kapaliny, je na oknech několikacentimetrová námraza, kterou nelze jednoduše odstranit. Lékaři varují lidi před vycházením na mráz a prudkým nadechnutím, kterým může mráz poškodit plíce.Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.