Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 15. ledna 2019

Britské muzeum je nejstarší na světě


První muzeum na světě bylo otevřeno před 260 lety, 15. ledna 1759. Základem jeho sbírek byla pozůstalost lékaře a vědce sira Hanse Sloana, který své sbírky odkázal královské koruně. 
Sbírky sira Sloana obsahovaly 70 tisíc předmětů. Za dědictví odkázané britskému království si vymínil odměnu pro své dědice ve výši 20 tisíc liber. Král Jiří II. i parlament s přijetím sbírky souhlasili. Tím  bylo založeno Britské muzeum jako první stálá výstava na světě. Muzeum byla samostatná instituce, která nepatřila žádné osobě ani spolku. Pro uložení sbírek byl koupen palác knížete z Montagu. Sbírky pocházely především z Egypta, Řecka, Ameriky a jižní a východní Asie (Britská říše se chlubila tím, že v ní slunce nezapadá, pořád někde je den.) Denně muzeum navštěvovalo 5 tisíc lidí.

Původní budova na uskladnění stále přibývajících sbírek nestačila, proto bylo postaveno muzeum nové. Neklasicistní budova muzea, podle návrhu architekta Roberta Smirka, byla dokončena v roce 1851. Byla ve své době největším stavbou Evropy. Poslední velkolepá úprava budovy byla provedena architektem Normanem Fosterem v roce 2010.

Nejvzácnější částí Britského muzea jsou sbírky. Je vystavováno 8 milionů předmětů, které pocházejí z období 2 milionů let. Muzeum navštíví každý rok 6 milionů návštěvníků.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.