Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 5. prosince 2018

Smog před 66 lety zabil 12 000 obyvatel Londýna


Dnes je tomu 66 let, co v Londýně začala katastrofa. Ve dnech 5. až 9. prosince 1952 zabil smog v Londýně a okolí 12 tisíc lidí. Obyčejná londýnská mlha, která už dávno patřila k pověstnému londýnskému počasí, začala vraždit. Vypukla největší ekologická katastrofa lidstva.
Meteorologové tehdy varovali, ale téměř nikdo varování nebral vážně, ani londýnská vláda. Mlha houstla a žloutla, město však pracovalo a žilo normálně. Mlha však zhoustla, zežloutla a páchla jako snad nikdy předtím. Viditelnost byla menší než 1 metr. Lidem se stále hůř dýchalo. Situace se zhoršovala každou hodinu. Lidi nemohli dýchat a bolelo je na hrudi. Lékařské čekárny a nemocniční ambulance se plnily. Na ulicích ležela mrtvá zvířata, od myší a ptáků až po koně.

Všechno začalo silnými mrazy, které na začátku prosince Anglii přepadly. Lidem byla zima,  a tak začali přitápět v kamnech. Topili vším možným především nejhorším uhlím s vysokým obsahem síry. K tomu přišla do Londýna antiklonka, která téměř zastavila proudění vzduchu. Lidé prakticky začali vdechovat kyselinu sírovou.

9. prosince 1952 konečně přišel vítr, který Londýn vyčistil. Následky pětidenní mlhy byly drastické. Během mlhy zemřely kvůli dýchacím potížím  4.000 lidí, na následky pětidenního smogu zemřelo dalších 8.000 lidí.

V polských Katovicích probíhá nyní konference o globálním oteplování a ochraně klimatu. Střetávají se protichůdné názory. Ortodoxní ekologové žádají úplný zákaz spalování uhlí, protistrana tvrdí, že rozumné spalování uhlí nemá na globální oteplování vliv. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.