Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 26. prosince 2018

Milošu, ševče, drž se svého kopyta! Zahradníček komentuje


O politice jsem původně psát neměl v úmyslu, už vůbec ne o vánocích. Náhodou jsem vyslechl část prezidentova projevu a musím konstatovat, kdybych ho neslyšel, o nic bych nepřišel. Zeman se od roku 1989 nezměnil. Pořád je to ten Zeman, co nejraději poslouchá sám sebe. Jako by nechápal, že vesmír se netočí okolo něho. Pokud jako ekonom mluvil o ekonomice, v mnohém měl asi pravdu. Ostatnímu, především zahraniční politice nikdy nerozuměl, v tom dupe jako slon v nádobí. Přesto stále chce o zahraniční politice mluvit. Jinou možnost než v českých mediích už nemá, když chce kopnout do EU, která se s ním jako přítelem Východu vůbec nehodlá bavit.

Smutné vánoce měli na dole ČSM Stonava v Karviné, kde 20. prosince po výbuchu metanu 13 horníků už nevyfáralo, z toho bylo 12 Poláků. Co se tam stalo nikdo neví, a bude zřejmě trvat nějakou dobu, než se příčina zjistí. Zdá se, že výbuchu chtěli využít čeští i polští politici. Škoda lidských životů. Nemám však dojem, že by ti polští představitelé stejně plakali nad 30 lidmi kteří za 4 sváteční dny zahynuli na polských silnicích.

Před letošními vánocemi novináři objevili kreslíře Josefa Ladu, jeho obrázky s vánoční tematikou. Zjistili, že na všech obrázcích je sníh a hrusický kostel. Byl jsem se před časem na Hrusice podívat a byl jsem zklamán. Je to běžná středočeská obec ulicového typu, ve které i ten kopec s kostelem se ztrácí v šedé zástavbě. Josef Lada totiž na obrázcích svou rodnou obec změnil podle své fantazie. V době jeho mládí, na konci 19. století, mimo kostela na mírném vršíku, jistě tu a tam na návsi stála ještě roubená chalupa s doškovou střechou či chalupa s barokním štítem. To byl základ Ladových celých Hrusic, které se vytvořily v jeho paměti a které mistrovskou rukou přenášel na papír.

Nezjišťoval jsem, jaký je na Slovensku systém záchranné služby, domníval jsem se, že je podobný jako u nás. Překvapil mě proto článek o tom, že jedenadevadesátiletý lékař (promoval v roce 1955) Karol Mika z Banské Bystrice o svátcích jezdí za pacienty. Mladí lékaři prý o svátcích nechtějí sloužit, a když slouží jsou ve víceméně nestřízlivém stavu.

Zajímavá soutěž byla vyhlášena v USA; kdo vydrží jeden rok bez chytrého telefonu dostane 1 milion dolarů. Myslím, že v českých zemích by něco takového asi vyhlásit nikdo nemohl, protože  by tady za rok bylo nejméně milion nových milionářů, většinou ve věku nad 50 let. V USA dovedou dělat různé koniny. Tam je možné natáčet pořád grotesky, jak je dává život a ulice. Líbila se mi ta jejich dobrovolná disciplina. Policajta spatří člověk jen ve filmových groteskách, přesto všichni úzkostlivě dodržují zákony a předpisy. Je to něco pro oko Čecha nezvyklé.

Na počasí mi zbylo místo až na konec komentáře. Letošní slunovrat žádná sláva není, sychravé nepříjemné počasí, za noc na 23. prosince spadlo skoro 30 mm vody, která okolo silnic spláchla suché listí ze stromů, takže se ucpaly kanálové mříže. A bylo po suchu, na které se celý rok naříkalo. V některých sklepech a garážích byly mokré vánoce.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.