Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 25. prosince 2018

80 let od smrti spisovatele Karla Čapka


Před 80. lety, na Boží hod vánoční, zemřel spisovatel a novinář Karel Čapek, znamenitý autor několika románů, divadelních her a povídek. Režisér a předseda PEN klubu.

Nic nechci a nic nepotřebuji. Co jsem chtěl, není. Co jsem potřeboval, bylo mi vzato. I Anglii jsem měl rád. Mr. Chamberlain mi ji vzal. ...“ Takhle vztekle odpověděl Karel Čapek britskému novináři, který mu po Mnichovu nabízel pobyt v Anglii.

Karel Čapek byl jakýmsi symbolem Masarykovy a Benešovy politiky. Jeho jméno zaručovalo Hradu podporu jednak  levicově orientovaných intelektuálů, jednak národně-obrozenecky tápající střední vrstvy veřejnosti. Čapek zřejmě byl jeden z těch, kteří v roce 1938 sázeli na to, že v Mnichově britská a francouzská vláda Hitlera zastraší.

Nelze se divit, že po Mnichovu byl Karel Čapek zdrcen, i když Mnichov s jeho smrtí přímo nesouvisí (zápal plic). Po propagační mobilizaci a Benešově abdikaci a úprku do zahraničí, se Čapkovi asi zdálo, že se zhroutil svět. Byl příliš zatažen do  planého filozofování, kterému dějiny ujely pod nohama už v roce 1933, když se Hitler stal německým kancléřem. Realita světa byla jiná, než si Čapek vysnil. Děsilo pak ho jistě - tak jako Beneše za hranicemi - že  Mnichov pro obyvatelstvo neznamená žádné mimořádné neštěstí. Lidé se přizpůsobili. Život šel dál, jako by se nic nestalo. Celkem nikomu v zemi nevadilo, že stát, jehož základem měl být vymyšlený česko-slovenský národ se sesypal. Vytyčily se nové hranice a jelo se dál.

Čapek se po Mnichovu snažil několika novinovými články vysvětlit, že Beneš a jeho pomocníci za rozbití Československa  nemůžou, že na vině je zrada Západu. Přiznat však, že důvodem k Mnichovské konferenci v roce 1938 nebyla zrada Velké Britanie a Francie, ale dlouhodobá dezinformační činnost Pražského hradu a ministerstva zahraničí, přehlížení, diskriminace a izolace českých Němců po roce 1918, to Čapek nedokázal.
 
Odkaz:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.