Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 29. října 2018

Švehla a Fencl vyznamenáni na Hradě. Nebe a dudy.


Do úvodu hodnocení včerejší komedie na Pražském hradě se mi hodí citát jednoho bývalého  rolníka, který nepodlehl kolektivizaci a na svých 10 ha hospodařil až do počátku jedenadvacátého století:  "Je mi milejší kolchoz, který se zabývá osvědčeným polním hospodařením, než soukromník, kterého zajímají jen rychlé prachy."
  
Ve Vladislavském sále byli včera vyznamenáni dva zemědělci. Vedle úspěšného prvorepublikového politika Antonína Švehly, který zemřel už před 85 lety, byl oceněn bývalý komunista a ministr zemědělství v Zemanově vládě (1998-2002) Jan Fencl. Jejich zásluhy o české země jsou diskutovatelné.

Mezi oběma vyznamenanými je nebetyčný rozdíl. Švehla, který proslul jako předseda agrární strany a předseda tří vlád, byl oprávněně nazýván vůdcem venkovského lidu. Švehlův podíl na vzniku ČSR a na vzdělanost a povznesení sebevědomí českého a slovenského venkova je neoddiskutovatelný. Na rozdíl od současných politiků Švehlu nezajímal plat za státní funkce. Když zemřel, zjistilo se, že na peníze, které dostával za funkci premiéra, ani nesáhl, nechal se živit manželkou. Nenechal si proplácet ani náklady na pracovní cesty.

Jaké jsou zásluhy Jana Fencla? Založil zemědělskou společnost a zmocnil se pozemků na Hodonínsku, zastřelil u Hluboké jelena a podílel se na založení strany Zemanovců. Soustavně tvrdíval, že všichni zemědělci jsou soukromníci.

Je jistě v kompetenci Zemanovy hradní party, koho k vyznamenání vybere. Nikdo nemohl čekat, že bude vyznamenán agrárník Rudolf Beran, kterého nenáviděl a zničil prezident Beneš, nebo třeba bývalý odhodlaný bojovník za tradiční zdravý zemědělský venkov Bohumil Kubát.Zrovna tak nelze očekávat ocenění popraveného sedláka Stanislava Broje a dalších vesnických obětí komunistické zvůle. Prezident Zeman prostě nezapře své sympatie k nelidskému jednání komunistů, nacionalistů a rasistů. V jeho mozku zřejmě řádí myšky Hitlera, Stalina a Beneše.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.