Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 21. října 2018

Komisař EK Hogan navštívil ČR a neshodl se s ministrem Tomanem

Evropská komise a ČR se rozcházejí v názoru na budoucnost společné zemědělské politiky. Zatímco unie chce posílat více peněz drobným farmářům, čeští politici prosazují ty velké. "Malí a střední farmáři jsou na prvním místě. Musíme najít dost peněz a podpořit je, aby jejich podnikání přežilo," prohlásil evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan v rozhovoru pro HN.
Zetor Major 80
Rodilý Ir, který zamlada sám na venkově hospodařil, navštívil minulý týden Moravu. Jednal s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD), podíval se na farmu Mendelovy univerzity, a když už byl na Moravě, prohlédl si i vinařství. Na setkání s novináři vypadal, že si návštěvu užil. "Zjistil jsem, že Morava je oblastí skvělých vín, jídla a traktorů Zetor," vtipkoval. Právě český Zetor prý používal, když sám farmařil.

Jednání s Tomanem napjatě očekávaly desetitisíce českých zemědělců. Vědět chtějí především to, jak jim unie rozdělí podporu po roce 2020. V řadě věcí si Hogan s Tomanem rozumí, v otázce přímých plateb se ale neshodli.

Toman usiluje o to, aby výhodné financování velkých podniků zůstalo zachováno. V současné době má na dotace nárok každý zemědělec, peníze dostává podle toho, na jak velké rozloze hospodaří. Evropská komise ale navrhuje, aby jeden hospodář dostal na přímých platbách maximálně 100 tisíc eur ročně. Toman je proti, drží se názoru, že omezení by se mělo týkat jen těch zemí, které o něj mají zájem. Což je dlouhodobé stanovisko Česka.

Pokud by tento názor prosadil, zůstaly by vysoké dotace velkým firmám. Mezi ně patří především zemědělské podniky z holdingu Agrofert, který do svěřenského fondu umístil premiér Andrej Babiš (ANO). A také významná skupina Agro Měřín podnikatele Gabriela Večeři.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.