Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 28. října 2018

Český podzim s ostudou. Zahradníček komentuje


Deštivá sobota mě konečně přinutila napsat říjnový komentář. Podzimní cesta za moc nestála, člověk už ani za mořem si nepřipadá jako v cizině. Auta, auta, auta a zase auta. A politika. Tak jako v Čechách.
Farma Bureau, Ohio
Stihl jsem po návratu sledovat ještě z Kodaně fotbal Slávie. Vyhrála, ale za  fotbal v druhém poločase bych ji z Evropské ligy vyloučil. Někomu se možná bránění po celém hřišti líbí. Mně ne. To je opak Viktorie Plzně, která se k zabetonování nikdy neuchýlí, ani když jde o miliony. Navíc do Kodaně jeli jako diváci někteří pražští siláci jen kvůli tomu, aby se tam mohli poprat s pořadateli a policií. Ostudou ke světovosti!

 Většina měsíce října byla pěkná zřejmě na celé severní polokouli. Sucho potrápilo hodně zemědělců, ale nejvíc zřejmě křičí ti, jimž škody nezpůsobilo. U nás je problém v tom, že o zemědělství rozhodují lidé z oblastí nejúrodnějších, tedy suchých. Od mládí jsem viděl, jak se u nás všichni zemědělci potýkali s vodou. Na podzim a na jaře se na polích prohazovaly průhony, aby voda co nejdříve odtekla. Neustále se čekalo, až pole vyschnou a bude se moci zasít nebo zasázet. Voda v bramborách bývala zvláštní kapitolou. Někdy na oborávku došlo až v červenci, když pole trochu vyschlo. Když posléze jsem navštěvoval zemědělskou školu, tak jsem se musel učit, že základem agrotechniky je zadržování vody v půdě. To bylo nad mé chápání. Bez gumových vysokých bot obalených blátem jsem si sedláka nedovedl představit. K čemu mi byla taková škola?

Velice mě zesmutněla zpráva, že na parkovištích českých supermarketů se objevují závory a výběrčí poplatků. Spousta lidí totiž parkoviště supermarketů využívá jako trvalé, či přechodné, parkoviště, i když nic nenakupuje. Situace je taková, že lidé ve městech kupují stále víc aut - není neobvyklé, že rodina vlastní 3 auta a k tomu i jedno nebo dvě služební. Se všemi chce parkovat v ulicích. Ulice ani města nafouknout nelze. Radnice sice svým obyvatelů staví vyhrazená parkoviště, na která ostatní vozidla nesmí, ale aut je pořád víc a víc.

Vrátím  se ještě k zemědělství. EU chce omezit přímé platby na plochu pro velké podniky. Vyvolává to samozřejmě nevoli hlavně v ČR, kde jsou suverénně největší zemědělské podniky v EU. Ty jsou už tou velikostí přirozeně ekonomicky zvýhodněny, protože mají menší náklady na plochu. Na velikost českých zemědělských podniků navazují zpracovatelské podniky, pro které je výhodnější odebírat produkci od velkých dodavatelů, než se mazat s drobnými, kteří pak nemohou za výhodných cen produkci udat. Z tohoto důvodu je zisk drobných zemědělců menší a jejich podpora je na místě - kdyby zde nebyla závist a propagovaná zásada měřit všem stejně, nikoho nezvýhodňovat. Tato česká zásada vůči Bruselu zní: Co je EU, to je i ČR, co je ČR, do toho Bruselu nic není.Takže stejný příděl dostane hladový i nažraný.

S nacionálně-komunistickou omezeností souvisí i ostuda při včerejších návštěvách nejúspěšnějších evropských politiků, francouzského prezidenta Macrona, který jako občan státu, jež stál u zrodu ČSR, přijel do Bratislavy a Prahy zúčastnit se stoletých oslav založení republiky, a Angely Merkelové, která přijela blahopřát k 90. narozeninám akademikovi Rudolfu Zahradníkovi, jenž jí počátkem 70. let pomáhal při studiu. Místo důstojného přivítání známých politiků vyšli do ulic nacionalističtí řvouni, přičemž někteří byli dokonce vyslaní z Hradu. O inteligenci hradního pána už moc nelze pochybovati. Ale v jeho případě jedna ostuda nehraje žádnou roli.

Slušný dojem na mne udělalo zemědělství v Ohiu, které hodně připomíná zemědělské roviny ve střední Evropě. Vodní toky a močály jsou skryty za listnatými stromy a ostatní velmi úrodné, a zřejmě ideálně vlhké, plochy jsou obhospodařovány velkovýrobní technikou. Na rozdíl od hodně pusté Severní Dakoty, kde je spousta farem opuštěna, v Ohiu se daří i drobným farmářům - velikost farem se tam podle mého odhadu pohybuje okolo průměru 100 ha. Opuštěnou farmu tam lze vidět výjimečně.
 Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.