Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 28. října 2018

30 let od neklidného října 1988

Pád komunistického režimu nenastal až demonstrací na Národní třídě a zvoněním klíčů. Byl to mnohaletý proces, jehož základem bylo zvolení Michajla Gorbačova do čela sovětské komunistické strany a jeho perestrojka a záměr ukončit studenou válku se Západem. To nebylo možné udělat bez zrušení těsného dohledu nad ostatními zeměmi "Tábora míru a socializmu."

Miloš Jakeš, Gustáv Husák a Lidové milice.
S Gorbačovem nesouhlasili českoslovenští komunisté, normalizátoři soustředěni okolo Gustáva Husáka a Vasilka Bilaka, kteří stále měli absolutní moc a dál trvali na internacionálním přátelství a vzájemné pomoci komunistických zemí, včetně vojenského zásahu. Za pomoci rozhlasových stanic Svobodná Evropa, Hlas Ameriky a Volá Londýn se však mezi lidmi začal šířit odpor proti komunistické totalitě.    

6. října 1988 navštívil jižní Čechy  Miloš Jakeš, tehdejší nejmocnější muž v zemi. O jeho bezpečnost se staralo nejméně 60 civilních příslušníků bezpečnosti. Ubytován byl v zámku Chlum u Třeboně, kde předtím bylo za dohledu bezpečnosti vyměněno veškeré zařízení včetně nábytku. Kolona projela v Třeboni okolo rozestavěných činžáků na nichž byl metrový nápis "SE SOVĚTSKÝM SVAZEM SPADLA BÍDA NA ZEM." Žádná reakce nenásledovala.

10. října 1988 z funkce předsedy federální vlády ČSSR odstoupil Lubomír Štrougal. Novým předsedou vlády byl jmenován Ladislav Adamec. Štrougal patřil ke gorbačovskému křídlu v KSČ, chtěl prosazovat reformy a kontakty se Západem. Proti němu stálo studenoválečnické křídlo KSČ vedené Vasilem Bilakem, kterému se podařilo na veřejnosti rozšířit fámy, že Štrougal okradl stát o 10 miliard, že udržuje vztah se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou aj. Rovněž Štrougal byl na veřejnosti obviněn z nedostatků v zásobování obyvatelstva a z málo razantního zákroku bezpečnosti proti nepovolené demonstraci konané 21. srpna 1988 při příležitosti 20 výročí srpnové okupace.

Na 27. října 1988 byla v Praze svolána oficiální manifestace k 70. výročí založení Československa. Mezi 10 tisíci lidí byli vybraní spolehliví zaměstnanci pražských organizací a vybraní žáci a studenti. Vzhledem k tomu, že KSČ se v uplynulých čtyřiceti letech k 28. říjnu 1918 jako dnu vzniku kapitalistické První republiky vůbec nehlásila (ten den slavila den znárodnění 1945 a den vzniku federálního státu v roce 1968), byl přečtením hlavního projevu pověřen herec Josef Vinklář. Druhým řečníkem byl předseda pražské organizace KSČ Miroslav Štěpán.

Zatýkání protestantů
28. října 1988 se měla konat neoficiální demonstrace, na níž přišlo asi 5000 lidí. Demonstranti zahajovali akci zpěvem  státní hymny. Hymnu ani nedozpívali, protože byli napadeni příslušníky bezpečnosti s obušky, se psi a vodními děly. Demonstranti byli hnáni z Václavského náměstí na Staroměstské, kde byli rozehnáni do okolních ulic.




Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.