Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 24. září 2018

Vichřice přinesla chladný a smutný čas předvolební. Zahradníček komentuje


Při vzpomínce na minulý komentář, v němž jsem předpověděl, že nějaký kousek hurikánu nám Amerika určitě pošle, musím po včerejší vichřici pochválit své meteorologické předvídání. Není to v tomto případě žádná nadpřirozená schopnost, ale pouhá zkušenost. Počasí se u nás zhorší vždy po zprávách o amerických hurikánech.

Fičelo to včera pěkně. Práci s potrhaným vedením mají elektrikáři až nad hlavu. Rovněž železničáři poznali následky vichřice, což jsem jako cestující dnes poznal na vlastní kůži. Zpoždění všech vlaků Českých drah 40 až 70 minut. Tak to bylo na tabuli u jednotlivých vlaků, rozhlas upozorňoval, doba zpoždění se může změnit.  Toto dráha stoprocentně plnila, protože skutečné zpoždění bylo o 15 až 30 minut větší.

Železnice je pro cestování nejpohodlnější, ale také nejdražší. Nevýhodou jsou výluky a nucené přestupování do autobusu. Problémy mají dráhy i v zahraničí. Minulý týden ujel rakouským železničářům vagón, který si to namířil přes státní hranici do České republiky. Naštěstí se podařilo upozornit české kolegy, kteří vagón jedoucí rychlostí asi 15 km/ hod zastavili ještě před před českovelenickým nádražím. Jinak mohl způsobit velké neštěstí a škodu.

Dnešní fotbal jsem nedokoukal do konce. Plzeň se trápila v Jablonci. Mám dojem, podle toho co jsem před chvílí viděl, že Vrbovy trenérské dny v Plzni jsou sečteny. Ze slávy se ve fotbale věčně žít nedá. Možná majitel klubu ještě počká na výsledek utkání se Spartou. Ale vzhledem k rozjeté Spartě na jedné straně a plzeňské mizérii na straně druhé, stal by se zázrak, kdyby Viktorie uspěla. Kdo na Vrbovo místo přijde, nelze vůbec odhadnout.

Blíží se konec září a 80. výročí mobilizace a Mnichovské dohody. Národovci a komunisté budou zase plivat směrem k Paříži a Londýnu. Po válce má každý pěšák maršálskou hůl. A po osmdesáti letech od porážky každý nejméně dvě. První republika byla protihabsburská republika Masarykova. To byl vznešený symbol, napodobenina Franze Josefa, kterou ctili i sudetští Němci. Po odchodu Masaryka se země jen nezastavitelně řítila do rokle. 

Blíží se volby do obcí. U nás ve městě se chystají zaútočit komunisté, kteří nyní, když hrad i vládu mají v rukách Zeman a Babiš, ucítili příležitost. Podařilo se jim získat do svých řad lidi středního věku, kteří zásluhou svého proletářského původu se v osmdesátých letech bez problémů dostali ke vzdělání. Vzhledem ke složení voličů a jejich inteligenci nelze si dělat žádné iluze. Každý blahobyt a každá svoboda jednou skončí. Lidé si toho nedovedou vážit.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.