Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 14. srpna 2018

Výročí srpnové okupace bez červených trenek na Hradě. Zahradníček komentuje


Zatímco v České televize lze sledovat pořad Mistři stavitelé, ve kterém jsou opěvováni projektanti mostů, v italském Janově se zřítil dálniční most. Z výšky 45 metrů společně s konstrukcí mostu spadlo i několik automobilů. Policie v této chvíli uvedla několik desítek mrtvých lidí. Oběti lidské pýchy. Lidé ignorují přírodní zákony, budují odvážné stavby, ale dělají také chyby. Mosty padají i u nás. Studénka, Trója… v Praze je polovina mostů zralá na zboření. A nejen v Praze. Než dojde k dalšímu neštěstí.

Potvrdila se moje předpověď v minulém komentáři, že ve dnech 10. až 14. srpna se zřetelně ochladí. Přišel také déšť, tráva se zazelenala. Dříve v těchto dnech na mnoha místech ještě bývaly žně. Letos byly dokončeny do konce července. V mnoha krajích, i v okolních státech, uvádějí statistikové menší úrodu než v předcházejících letech. Myslím, že to nebude tak hrozné, pouze suché píce bude určitě méně než loni. Proto také je dražší. Chovatelé, kteří mají ovce jen kvůli vypásání zahrad a seno na zimu kupují, už nyní musejí sáhnout  hluboko do kapsy, neboť za balíky už nyní výrobci sena chtějí 1000 korun. Což teprve v zimě?

Pomalu se blíží 50. výročí vpádu sovětských vojsk do Československa a objevují se vzpomínky a spekulace. Ránu všem úvahám dal předseda KSČM Filip, když prohlásil, že útok na Československo je dílem Ukrajiny, nikoli SSSR. Říct o komunistovi, že ve vyšším věku zblbnul není možné, mají to od mateřské školy, možná od narození, ale je s nimi někdy i legrace.

U nás se tehdy sovětští vojáci nezdržovali, ani v okolí, jen v noci občas projeli. Takže jsme s nimi ani nepřišli do styku. Sedělo nás jednoho podvečera ve výčepu hospody jen několik, najednou kde se vzal, tu se vzal, vešel drobný sovětský voják. Šel k pultu a přál si bolšuju vodku. Studentka-brigádnice vzala skleničku 0,05 l , jak je v českých končinách velká štamprle nazývaná, ale vojáček ji zastavil: Ne, dvěsti gramóv. Když dostal vodku ve sklenici na limonády, na ex ji vypil a žádal repete. Vypil, zaplatil, žádné dlouhé popíjení, a odešel. To byl asi můj jediný kontakt se sovětskými vojáky. Vypít půl lahve vodky na ex, to by s většinou lidí praštilo. Sovětský voják to pil jako tu limonádu.

Letní období, kdy nezasedá parlament a novináři nevědí, o čem psát se za 1. republiky nazýval okurkovou sezónou. V současnosti mají psaní ulehčené, neboť dopravní nehody jsou v létě zvlášť hojné.  Novinářům letos nabídl téma i prezident Zeman, který je pozval na spálení rudých trenýrek, které před časem na hradě vyvěsila, místo prezidentské vlajky, jakási recesistická skupina Ztohoven. Bohužel prezidentovi okázalé pálení trenýrek příliš nevyšlo. Z podnětu několika občanů se o pálení zajímá Česká inspekce životního prostředí, jejíž zástupce se nechal slyšet, že za  znečištění ovzduší udělí prezidentovi pokutu 50.000 korun. Ještě, že je zrušen trest smrti, jinak by prezident mohl následovat Slánského.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.