Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 25. srpna 2018

Sucho dotírá na státní kasu a dozvuky srpnové piety. Zahradníček komentuje




25.8.2018; Zdá se, že horké léto letos skončilo o týden dříve, než bývalo obvyklé. V několika posledních letech zlom v teplotách přicházel na začátku září. Včera se ohlásilo několik bouřkových přeháněk, ale déšť jen pročistil vzduch a spláchl prach. Na růst vegetace velký vliv zatím neměl, a pršet zřejmě nebude ani v následujících dnech.

Jako obvykle se ohlásil nářek zemědělců na sucho a nízkou úrodu obilí způsobenou suchem. Hned se spočítalo, že škoda je 11 miliard korun. Zatím. Ještě nebyla sklizena kukuřice, brambory a řepa, takže požadavek na odškodnění se může i zdvojnásobit. Kdo by nenatahoval dlaň, když stát rozdává. Blíží se zase nějaké volby, politici si to nechtějí rozházet s voliči a úředníci dbají na to, aby všechny doklady byly řádně vyplněné a ověřené. 

Sucho bývalo v minulosti často a za všech možných režimů. Vždy vznikala spousta plánů, jaká opatření proti suchu činit. Při prvním větším dešti velká část plánů vzala za své. Zdůvodnilo se to tím, že uplynulé sucho bylo výjimečné, že takové už nehrozí. Takže se dál budou betonovat a asfaltovat obrovské plochy a stavět kanály, aby voda co nejdřív z krajiny zmizela.

Je zbytečné vzpomínat na políčka s travnatými mezemi, loučky a lesíky, terasy, bažiny, tůně atd. Rozdrobená krajina, která dříve zadržovala vodu, stala se obětí megalomanské velkovýroby, kterou už nikdo z venkova nevyžene. Je neoddiskutovatelné, že za komunistického režimu bylo ničení české krajiny děláno v rámci dosažení soběstačnosti ve výrobě potravin. V zemědělství nerozhodoval zisk, ale společenská poptávka, jíž byla výroba  potravin a zaměstnanost obyvatelstva. Hlavní povinností zemědělské velkovýroby bylo plnit plán zadaný vládou. Protože zemědělství nížin jako tahoun výroby potravin nestačilo potřeby země pokrýt, začala se podporovat zemědělská výroba i v méně úrodných, ale vlhkých, podhorských a horských oblastech. T byla rezerva pro případ sucha. Nižší výnosy, i za vysokých nákladů, stabilizovaly potravinovou základnu. Neekonomické horské a podhorské podniky byly placeny z peněz ziskových podniků zemědělských i nezemědělských.

 S příchodem tržního hospodářství se vlhká podhorská a horská pole přeměnila na louky. Nížinám ubyla konkurence, vládě povinnost převádět peníze do nehospodárných podniků. Bohužel příroda má své cesty a pravidla, nezajímají ji politické a ekonomické situace států a spustí občas nějaký extrém. Dnes v době sucha české podhorské zemědělství nevyrábí obilí a okopaniny a neplní funkci vyrovnávače potravin na trhu a zemědělci z nížin proto musejí natahovat ruce pro odškodnění.

Ještě doznívají ohlasy 50. výročí sovětské okupace Československa. Vzpomínky a nekonečné diskuse lidí, kteří rok 1968 pamatují jako děti, či ho vůbec nezažili. Když si trochu urovnám vzpomínky, nemohu se vyhnout dojmu, že Pražské bylo narychlo dokončeno rozdělením Československa v roce 1992. Pražské jaro rozpoutali slovenští nacionalisté. Prvními reformními komunisty byli Slováci, jimž  v letech 1966 až 1967 šlo o odstranění prezidenta Novotného a jeho předválečných druhů. Novotného skupinu starých komunistů slovenští komunisté považovali za val, který jim brání rozhodovat o Slovensku podle vlastních jejich plánů. Slovenští komunisté kašlali na ohromné investice, které pražská vláda na Slovensko dávala, oni chtěli na Slovensku vládnout podle svých představ. Do role Jánošíka postavili naivního Dubčeka, který nejen vykopl Novotného, ale jak byl v ráži, zrušil cenzuru a získal podporu od pražské mládeže. Tím zřejmě nepotěšil partu Husákových bratislavských nacionalistů a navíc rozzuřil Brežněva.

Bylo skutečností, že Pražské jaro mělo podporu především mladých lidí ve velkých městech. Na vesnicích to bylo jinak, tam pořád byli u moci staří komunisté, kteří v hospodách vztekle bušili do stolů vykřikovali, že se do vedení strany a vlády dostali nezodpovědní kluci, kterým slibovali odvetu, až se staří komunisté vrátí k moci a vše se zase obrátí v jejich prospěch.

Těžko odhadnout, kolik ruských agentů se na jaře roku 1968 po Československu pohybovalo. Možná jich byli tisíce. Jisté je, že Kreml měl o dění v Československu lepší přehled, než si zde všichni připouštěli. Kreml měl přehled o dění v Československu a dovedl ho svým klasickým způsobem využit k výrobě dezinformací vypouštěných doma i do světa. Okupace Československa nebylo náhlé rozhodnuti, byla zřejmě připravovaná několik  měsíců. Sovětská armáda měla obsazení Československa perfektně připravené. Jednotky měly určené oblasti a města, které obsadí. Důstojníci i velitelé vozů měli podrobné mapy Československých oblastí, směrové tabule na křižovatkách silnic nepotřebovali (ani je nedovedli přečíst), jeli podle map.

Plán získat Československa jako polosovětskou republiku zrodil se zřejmě už v polovině 30. let, kdy se na pražský Hrad  dostal socialisticky naladěný prezident Beneš, ale vzhledem k tomu, že zde Stalin narážel na Hitlerovy plány, a s Hitlerem si to při rozdělování střední Evropy nechtěl rozházet, z větších sovětských tlaků na Prahu sešlo. Poválečné obsazení Československa sovětskou armádou v květnu 1945 zřejmě mělo být trvalé, protože na mnoha místech v Čechách začala výstavba sovětských kasáren. Problémem byla americká armáda, která se usadila v západních Čechách a nehodlala odejít dříve než armáda sovětská. Dostat Američany co nejdál od sovětských hranic a přitom si zachovat vděčnost českého (prakticky jen moravského) obyvatelstva za osvobození mělo přednost před okupací. Nezanedbatelná jistě tehdy byla prudce sílící členská základna KSČ, což dávalo naději, že vliv Moskvy bude v Československu úspěšně pokračovat. To se potvrdilo při odmítnutí Marshalova plánu a především po únoru 1948. 10. a 11. listopadu 1945 opustily Československo sovětská i americká armáda.

Neúčast prezidenta Zemana při vzpomínkách na tragickou srpnovou okupaci roku 1968 je stejně trapná jako vypískání premiéra Babiše, který se vzpomínkového aktu zúčastnil. Něco jiného je pískot na předvolebním shromáždění a něco jiného na pietní připomínce obětí okupace. Současné generaci chybí nejen noblesa, ale i základní společenská slušnost. Babiš je jistě darebák (slušný člověk těžko zbohatne a stane se politikem), ale byl určen k řízení státu, takže nezbývá než to v situacích, kdy jde o pietu, respektovat.

 Uvolněná morálka nyní není jen v politice, ale v každodenním životě. Společenská pravidla a staré zvyky se zjednodušují a zesměšňují. Když je horko, je podle názorů spousty lidí možné vysvléct se a chovat jako zvíře. Že po vysokých úřadech a institucích pobíhají novináři a jiní pobudové v kraťasech už je celkem normální, stává se, že takový inteligent přijde v kraťasech i na pohřeb. Co si myslit o inteligenci a vychování dvoumetrového asi čtyřicetiletého muže, který denně jezdí vlakem, oblečený jen v tričku a kraťoučkých trenýrkách, přičemž dlouhé, holé a bosé nohy rozkládá po protějších sedačkách? Včera čtyři japonské dívky nechápavě pokukovaly po onom muži, ukazovaly si na nosy a po chvíli si i s kolečkovými kufry přesedly na vzdálenější sedadla. Odvezly si jistý dojem o českém obyvatelstvu a České republice.

Projev slovenského prezidenta Kiska 21. srpna v České televizi byl krátký, ale postačující. Alespoň hlava Slovenska dokázala připomenout tragické události v srpnu 1968 a stejně tragickou Husákovu normalizaci. Už se objevil názor, že Kiska, který už na slovenského prezidenta nechce kandidovat, by mohl kandidovat na prezidenta českého a určitě by jako zastánce EU získal v ČR podporu.

Ve fotbalové lize ztratily v tomto týdnu oba pražské miliardářské kluby, Sparta a Slávie. Je z toho velký nářek a obviňování kdekoho. Ke smůle Sparty přišel ještě ortel UEFA za nekázeň diváků Sparty. Uzavřené hlediště na jedno pohárové utkání, pokuta celkem 100.000 eur (2,5 mil. Kč) a distanc kapitána Šurala ve čtyřech pohárových utkáních.
Josef Zahradníček a kol.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.