Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 23. srpna 2018

Je vlk cennější než člověk? Rakušané se vlků bojí a nechtějí je.

Těžko pochopit důvody k ochraně vlka. Nechápou je ani obyvatelé dolnorakouského okresu Gmünd, kde jsou organizovány petice za odstřel vlků, kteří tam na jaře pronikli z českého území. Vlci mají na svědomí už spoustu roztrhaných ovcí. Došlo i k napadení lidí, kteří se vlky snažili odehnat od stád. 

Proti ochraně vlka se  se zemědělci spojili lesníci a rybáři. 1600 lidí v okrese Gmünd už podepsalo petici za odstřel vlků. LIdé mají z vlků strach. "Strach je velký, proto je vyvíjen tlak na starosty obcí, aby se postavili do čela protestů," říká okresní hejtman Stefan Grusch, ale zároveň se snaží veřejnost uklidnit slovy, že napadení člověka vlkem je výjimečné. Lidé mají strach o dětí, které ze samot procházejí lesy na zastávky školních autobusů.

Stavění vysokých plotů a pořizování drahých psů se podle představitelů zemědělských organizací míjí účinkem, nesmyslné je i povolení střílet na vlky gumovými projektily. K takové střelbě je třeba mít speciální pušky, které však mají dostřel pouhých 30 m, ale k vlkovi se lovci těžko dostanou, aby ho vyplašili, a přitom mu neublížili. 

Odhaduje se, že v okrese Gmünd je 30 vlků. Téměř denně jsou nacházeny stopy v zalesněné kopcovité krajině okolo obce  Bad Großpertholz, která je nedaleko od české hranice. Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.