Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 18. srpna 2018

Bezpečnější válka v Afganistanu než jízda po českých silnicích. Zahradníček komentuje


Po několika chladnějších dnech se opět vrátila vedra okolo 30 stupňů. Pro pobyt na venkově je to docela příjemné počasí, nebýt to strašné sucho. Pohled na vyprahlé pastviny, kde roztroušená stáda krav vykusují  vše, co tam roste, není radostný. Porosty obilí sice sucho poznamenalo, ale sklizeň nebyla nejhorší.

Minulé pondělí se vydala fotbalová Slávie Praha do Kyjeva bojovat o účast v Evropské lize. Urostlí slávisté překypovali sebevědomím. V diskusích se spekulovalo, jestli v Kyjevě dá Slávie pět gólů za celé utkání, nebo za jeden poločas. Nedala žádný, ale dva dostala. To bylo pláče a protestů proti rozhodčím, Ukrajině i UEFA. Ne každému se líbí nabubřelé chování hráčů. Rozhodčí UEFA na to mají recepty. Evropa není Eden nebo Karviná, kde se tancuje, jak sešívaní pískají.

Celý týden se zabývala česká media smrtí třech vojáků, kteří zahynuli v Afganistanu. Omluvou je okurková sezóna, parlament nezasedá. Za tuto dobu jenom v jižních Čechách zahynulo při dopravních nehodách 9 lidí, z toho 4 řidiči motocyklů. Mimo jednoho motocyklisty, který jezdil po lese a narazil do stromu, všechny nehody se staly na rovných úsecích širokých silnic. Media maximálně stručně informují, některá vůbec neinformují, pro novináře je smrt na českých silnicích už samozřejmost. Podle počtu mrtvých se jeví bezpečněji válka v Afganistanu než jízda po českých silnicích.

Policisté a dopravní specialisté usilovně pátrají po příčinách nehod, přitom každý laik ví, že příčinou je vysoká rychlost. Měření rychlosti a kontroly řidičů jsou ojedinělé. Bohužel policisté porušování zákonů ignorují, protože je porušují sami. Už několikrát se mi stalo, že při jízdě povolenou 90 km/hod. mě předjelo policejní auto bez majáčku jedoucí nejméně 120 km/hod. Nevadí jim ani telefonování za jízdy, což je specialita především řidičů dodávek. Daleko více policistům vadí, že v současném horku nemohou odložit uniformu a chodit v tričkách a krátkých kalhotách.

Jezdíval jsem v sedmdesátých a osmdesátých letech na motocyklech i v autě. A bylo málo týdnů, kdy mě nestavěla hlídka bezpečnosti. A to jsem jezdil po okresních silnicích. Projet v pátek odpoledne bez kontroly hlídkou VB byl zázrak. Kontrolovaly světla, pneu a zavazadlový prostor, jestli řidič neukradl někde třeba cihlu nebo vrtačku. Velký podíl na strachu řidičů z tehdejší bezpečnosti měli pomocníci VB. Ti si v civilu během delší doby vytipovali porušovatele dopravních předpisů, včetně rychlé jízdy, a při kontrole jim to spočítali, našli tolik závad, že se provinilcům dělaly víry v peněženkách. Běžné byly pokuty 20 - 30 korun, což tehdy byly velké peníze. Ano tenkrát nikdo nevěděl dne ani hodiny, jestli ho někdo na silnici nesleduje. Nemusely být ani kamery, které dnes jsou na každé křižovatce, ale přestupky nikdo neřeší.

Blíží se 50. výročí sovětské okupace Československa a hrdinů a stratégů přibývá. Říct, že v srpnu 1968 se Československo mělo bránit může jen hlupák. Stotisícová československá armáda řízená Varšavskou smlouvou v čele se sovětskými maršály neměla velení schopné uvést ji do boje. Větší část důstojníků prošla sovětskými vojenskými školami a byla napojena na sovětské velení. Výzbroj z velké části pocházela ze SSSR. Sovětské velení vědělo o každé posádce v Československu, o každém  veliteli, o každém tanku či letadle. Československá armáda se nemohla postavit na odpor půlmilionové sovětské armádě. A civilisté. Těch několik mladíků v Praze a v dalších velkých městech, kteří s prapory vyšli do ulic podepisovat petice a přesvědčovat sovětské vojáčky, že u nás není kontrarevoluce, by teprve žádnou válku s přesilou nevyhrálo. Vše za nás vyřešili popletení českoslovenští komunisté v Moskvě. Nikdo nemohl očekávat změnu Svobodova nebo Dubčekova myšlení, kteří v zájmu světového (ve skutečnosti sovětského) komunizmu byli ochotni souhlasit s čímkoli, co si Brežněv přál. Příležitost dostat se v Praze k moci pevně však uchopili Slováci Husák s Bilakem. Výsledky moskevských jednání  mohly být jen takové jaké určili Brežněv s Kosiginem. Oni byli vítězové, Svoboda s Husákem jim mohli být vděčni za funkce, které jim byly ponechány, či které získali.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.