Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 16. července 2018

Rusko vydýchává šampionát, ve Francii jsou žně. Zahradníček komentuje


"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný." Slovy Antonína Důry hodnotím počasí na začátku letošních prázdnin. "Hezky už bylo" od dubna do května. Doufejme, že ještě bude, což předpovídají meteorologové.

Rozmarné léto doprovodilo i konec velkolepého fotbalového mistrovství světa v Rusku. Vítězní Francouzi možná nebyli nejlepší, ale určitě hráli chytrý fotbal. Trpělivě čekali na chyby soupeře - a ty vždy přišly. Přes všechny drobné chyby pořadatelů musím konstatovat, tak jako většina světa, že Mundial se Rusku povedl. Mimo toho, že zisk pořadatelů bude určitě v závratných číslech, posunul také kulturně Rusko o velký kus kupředu. Ruská vláda udělala vše pro úspěch turnaje, pro to, aby se v Rusku cizincům líbilo. Záleží teď na Putinovi a vládě, zda udrží nastoupený směr spolupráce, nebo se vrátí k vyvolávání sporů se sousedy i se zeměmi vzdálenými.

Rusům při šampionátu hrálo do noty i počasí. Při finálovém utkání v moskevských Lužnikách sice přišel déšť, ale v mimo aktérů na hřišti to nikoho jiného nepostihlo.  V neděli však přišel velký liják ve Volgogradu, voda zaplavila město a proud vody odnesl silnici u fotbalového stadionu, na němž se hrála některá utkání šampionátu (za přítomnosti mraků komárů).  Ani to mizerné počasí Rusku neuškodilo, přišlo s "křížkem po funuse."

Čeští fotbaloví příznivci si nyní několik dní od fotbalu odpočinou, ale na dveře už ťuká nový ročník české fotbalové HETligy. V přípravě předních českých týmů bylo střídavě slunečno a oblačno. Nikdo letní přípravou neprošel bez ztráty květiny. Sebevědomý pokřik o nejlepších posilách a převálcování všech soupeřů se letos nekonal. Poměrně zajímavá zpráva z fotbalového dění se týká trenéra Jaroslava Šilhavého, který by měl odejít do Egypta. Ten trenér, jenž přivedl Slávii k titulu, a ta ho potom vyhodila. Vyhazov dostal  před léty i v Českých Budějovicích, které dokaučoval na osmé místo v lize.

Celý svět zajásal  po záchraně dvanácti thajských kluků uvězněných hluboko v jeskyni. Obdiv patří záchranářům i uvězněným mladým fotbalistům včetně trenéra. Bylo velké štěstí, že byli objeveni a týmy záchranářů byly dokonale organizovány. Svět se poučil, že nikdo není dokonalý, i když si myslíme, že je všechno vyřešeno, pořád přicházejí nečekaná neštěstí a problémy.

Francie v červenci patří nejpopulárnějšímu cyklistickému závodu světa zvanému Tour de France. Leteos se jede bez českých závodníků. Nechybí však Slovák Peter Sagan, který pravidelně dojíždí mezi prvními, ze dvou set závodníků. Při sledování závodu na silnicích v severozápadní Francii jsem doslova byl zděšen tamním zemědělstvím. To je obilnice, jakou u nás nespatříme, i když jsou v České republice největší zemědělské podniky v celé EU. Ve Francii začínají žně na mnoha set hektarových lánech. To nejsou úrodné zahrádky jako v Polabí či Pomoraví. Jak uvedl komentátor závodu, jedná se oblast 20.000 km2.  Na mnoha místech bylo možné mezi obrovskými lány spatřit obilní sila, násypky. To je u nás něco nepředstavitelného. Nechat něco na poli bez dozoru je možné den dva. Být pár ní na poli obilí v silu, určitě by si ho někdo okoukl, neznámí podnikatelé v noci přijeli s jedním nebo více kamiony a obilí odvezli neznámo kam. Naivnímu majiteli, který by nerespektoval české zvyky, by zůstaly oči pro pláč.

Že po devíti měsících konečně máme vládu, není třeba mimořádně slavit. Zvykli jsme si bez ní. Že je podporovaná komunisty je sice ostuda, nikoli tragédie. Alespoň je o čem psát.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.