Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 22. června 2018

Vítězné Rusko a zoufalé fotbalové velmoci. Zahradníček komentuje


Ve čtvrtek 21. června odpoledne teploměr atakoval +32 °C a v pátek poklesla teplota o 20 stupňů. +12°C je 22. června, v době nejkratší noci a nejdelšího dne. To je docela neobvyklé. Hlavně ta divoká změna ze dne na den.

V Rusku si naopak místní i přespolní diváci světového fotbalového šampionátu užívají v hledištích stadionů horkého léta. Zatím. Horko je také na hřištích. Někteří favorité, týmy fotbalových velmocí, se trápí. Zaměstnávání zahraničních fotbalistů v klubech anglických, španělských, německých, francouzských, italských sice dává tamním soutěžím lesk, ale poškozuje reprezentační týmy hostitelských zemí, protože v klubech jsou vychováváni hráči soupeřů.

Dnešní trápení Brazílie v utkání s Kostarikou ukončily dva góly v šestiminutovém prodloužení. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Brazilců. Utkání bylo zdramatizované odvolanou penaltou, neuvěřitelná smůla se až do 90. minuty Brazilcům lepila na kopačky.
Při pohledu na to, jak současní brazilští hráči ovládají míč, se mi vloudily vzpomínky na brazilské fotbalové kouzelníky z padesátých a šedesátých let minulého století. Jména hráčů Pelé, Djalma Santos, Vavá, Amarildo, Didi, Garincha, Pepé, Gilmar, kteří zářili na šampionátech ve Švédsku a v Chile snad nikdy z paměti nezmizí stejně jako Rivelino či Jarzino ze šampionátu v roce 1966 v Anglii, i když tam Brazilci titul už neobhájili.

Po týdnu fotbalových bojů mám dojem, že už je znám první vítěz. Nejsou to fotbalisté, ale ruští organizátoři. Zatím se o žádných zásadních chybách nepsalo, mimo nějakého menšího požáru letadla s fotbalisty Saudské Arábie. Ale za to organizátoři tak velkého podniku nemůžou.
Pokud by vše probíhalo jako doposud, posunulo by se Rusko o velký kus na západ, i když o to Putin a vláda asi vůbec nestojí. Dá se však předpokládat velký zisk. Fotbal to jsou necenzurované informace o světě, ale ruská politika potřebuje poskytovat lidem jen takové informace, které jí vyhovují.

České politické divadlo tento týden připravilo jakousi Zemano-Babišovskou komedii o nové vládě. V budce nápovědy už sedí připraven komunista Filip, oponu a kulisy obhlíží Okamura. Jinak národovci pohrozili Merkelové a zabušili na svá prsa a zkřičeli, že jsou hrdi na své předky, kteří tak pěkně v pětačtyřicátém nakopali německým babkám. A Babiš vzdal cestu do Bruselu na významný summit s odůvodněním, že s ostatními hlasovat nechce, a proti také ne, aby si neudělal ostudu, a hlavně, aby si to nerozházel u svých voličů, kteří by mohli vystřízlivět z té Babišovy privatizace vlády. Pěšky jako za vozem. Možná také je uražen, že musel vrátit dotace na stavbu Čapího hnízda.

Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.