Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 1. června 2018

Elektrobus bude jezdit v Hamburku

Na jaře příštího roku se první zájemci budou moci v Hamburgu svézt v elektrickém autobuse, který nebude mít řidiče. Při tomto zkušebním provozu samozřejmě bude na bezpečnou jízdu autobusu dohlížet odborník. Start projektu elektrobusu oznámila dnes hamburská společnost Hochbahn, projekt má název HEAT (Hamburg Electric Autonomous Transportation).

Vozidlo o délce 5 m může přepravovat až 16 cestujících. Během zkušebního provozu bude doprava bezplatná. V době Světového kongresu pro inteligentní dopravní systémy v roce 2021 mají elektrické autobusy plně zajistit dopravu  (rychlostí až 50 km/hod) na 3,6 km dlouhé trase v přístavním centru, přičemž na trase bude 9 zastávek.

"Elekrobus je vozidlo budoucnosti," říká ředitel společnosti Hochbahn Henrich Falk."Chceme svou technikou přesvědčit lidi, že jízda autem do centru města je zbytečná."

Pod záštitou společnosti Hochbahn se na projektu elektrobusu podílí šest partnerů. Vývoj by měl stát 5,2 mil. eur. První vozidlo by mělo veřejnosti být představeno v prosinci letošního roku. Následovat bude výroba dalších třech. Navigaci autobusu zajišťují kamery, senzory, radary a digitální komunikace.

Zatím je vyřešen problém senzorů, které vozidlo na silnici řídí. Nevyřešené jsou právní otázky, pro používání elektrobusů na ulicích nejsou žádné zákony.    

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.