Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 3. června 2018

Budování státu se příliš nepovedlo


Žijeme v krizi, aniž si to uvědomujeme. Prohráváme, protože opovrhujeme tradičním státem. Společenská nálada se úplně změnila a teď se pomalu mění i stát. Fakta už neexistují, nepravda není na závadu. Vede nás mstivý invalida – troska zdecimovaná alkoholem, ovládaná zažitými křivdami a provokativním vztahem k Rusku. Ústava je obcházena. Naše zakotvení uvnitř západní civilizace je brané jako formalita, jako nutné zlo. Slušnost není samozřejmostí.

Pomatená ulice předala moc mafiánovi, aby pochytal kapsáře. Svazáci útočí. Neziskové organizace škodí stejně jako elity. Všude se brečí kvůli nízkým příjmům, že kvůli tomu zaostáváme, přitom se bojíme, že nás o tu bídu připraví hordy nájezdníků. Národovci a rasisti straší ztrátou křesťanské civilizace, přitom ani nevědí, co to je. Duchovní hodnoty prý nemají žádnou cenu. Lidé spolu nemluví, ale všichni se musejí bít v prsa a říkat, že jsou vlastenci. Posledních 27 let se příliš nepovedlo, i když byly předpoklady, aby se povedlo skoro všechno.

Při přechodu z komunistického systému se zapomnělo na budování státu. Bylo raženo heslo: Vše do soukromých rukou, stát je špatný hospodář. Ekonomika nade vše. Klausovo zlaté tele mělo snad nahradit i Boha. Co svět světem stojí, zlato lidstvu mnoho dobrého nepřinášelo. Jen nenávist, násilí, války. Vrcholem lidského štěstí se staly návštěvy hypermarketu. Bezduché fronty u pokladen.

Je zde  víc než sto miliardářů, půl milionu státních úředníků, dalšího půl milionu úředníků je v krajských úřadech, na radnicích, v agenturách a firmách které financuje stát. Na vysokých školách je čtvrt milionu lidí. Tito práceschopní lidé svýma rukama žádné hmatatelné hodnoty nevytvářejí. Jsou to jen riskantní  investice, které se vrátí jen tomu státu, který má trvalou stabilitu. Český stát nemá nejlepší základy. Ve vyspělých zemích základ státu tvoří tradiční politické strany. Jakmile však se začne dařit novým stranám, které tyto základy rozbíjejí, je nebezpečí, že se zhroutí vše ostatní a bude se muset stavět na nových základech. A to je běh na dlouhou dobu. (stk)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.