Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 19. května 2018

Na královské svatbě

Největší královská svatba 21. století se odehrávala na hradě Windsor. Dlouhá silnice Long Walk ústící v branách kamenného paláce je dlouho před 12. hodinou lemována nespočetnými davy, na které dohlíží stovky policistů v typických anglických přilbách. Stejné je to i v ulicích města.

Nejdříve přijíždí ženich Harry oblečen do tmavomodré uniformy a červené důstojnické čepice. Rovněž silné lampasy na kalhotách jsou červené. Opásán je bílým opaskem. Za doprovodu bratra Williama jako svědka vstupuje do kaple sv. Jiří. Procházejí zaplněným chrámem a usedají vpravo od oltáře. Smyčcový orchestr za jejich zády začíná hrát. Alžbětínská serenáda.

Mezitím po silnici přijíždí čtyři automobily vedené dvěma policisty v reflexních zelených kombinézách, na bílých motocyklech. Přívážejí nejvzácnější svatební hosty v čele s královnou Alžbětou II.


Ve 12:55 vystupuje z auta královna oblečená do světlého hráškově zeleného kostýmu a klobouku stejné barvy. Fanfáry. Hosté v chrámu zdraví královnu povstáním. Královská rodina usedá do lavic vpravo od oltáře. Hrají varhany, zvoní zvony.


Ve 13:01 vystupuje z auta nevěsta Meghan Markleová. Je zakrytá bílým průhledným závojem, vlečku asi 5 m dlouhou nesou dva malí chlapci v černých oblecí, doprovázeni malými družičkami v bílých šatečkách. Nevěstu vede k oltáři, za zvuku fanfár, princ Charles.


Následuje církevní obřad, oddávajícím je arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Dlouhé kázání má duchovní tmavé pleti biskup episkopálné církve Michael Curry. Ve 13:32 začíná zpěv černošského sboru. Po dalším církevním obřadu, který trval do 13:50 odešli novomanželé, duchovní a svědci do sakristie. V chrámu se rozezní celo Sheku Kanneh-Masona. Nádherná hudba.

Ve 14:02 se novomanželé vracejí, jdou středem chrámu, následováni královskou rodinou. Na schodech chrámu se představují novinářům a fotografují. Přijíždí na koních dva jezdci v červených livrejí, následováni kočárem taženým čtyřmi grošáky. Novomanželé nasedají do kočáru, který je vpředu i vzadu doprovázen dvěma desítkami jezdců na koních, oblečených v historických uniformách. Kočár odjíždí z hradu. Mezitím za zvuku fanfár nasedá královna do auta a odjíždí.


Jízda kočáru novomanželů ulicemi města, zaplněnými nespočetnými davy diváků, trvá půl hodin. Po návratu do hradu probíhá přehlídka vojenských jednotek za zvuků hudby v podání královské kapely. Těsně před patnáctou hodinou obřad pro veřejnost končí. Diváci se pomalu začínají rozcházet.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.