Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 16. května 2018

Královská svatba se přiblížila


Přípravy velkolepé královské svatby se ve Velké Británii pomalu, ale jistě blíží do finále. Vše propukne už tuto sobotu na zámku Windsor nedaleko Londýna. Napětí stoupá nejen ve Velké Británii ale v celém světě. A nejen mezi panovnickými rody a aristokracií, ale i mezi všemi kulturními lidmi.

K vrcholnému svatebnímu obřadu dojde 19. května 2018 v poledne v kapli svatého Jiří na anglickém hradě Windsor. Přítomna bude jak nejbližší rodina nastávajících novomanželů a jejich přátelé, tak vybraní zástupci charitativních organizací, kterým princ Harry předsedá. Dohromady se do kaple vejde 800 hostů.

Podobné události obyvatelstvo českých zemí, které už sto let žije pod hrubými proletářsko-republikánskými režimy, ignoruje. Lidé si zde neváží tradic, nemají úctu k lidem urozeným, ani k těm co vynikají v různých činnostech nad průměr. Lidé žijí stále v křiku národních obrozenců z 19. století, kteří svou neschopnost přiznat pravdu o české historii překovali v nenávist vůči Habsburkům a všem, kteří společně s Habsburky českou zemi dovedli k vrcholné evropské úrovni.  Strach z Habsburků a českých Němců byl doprovodným jevem prvorepublikové politiky především T. G. Masaryka, o jehož "čestnosti" za války se musí dodnes mlčí. Na jeho radu to Čecháček změnil na nenávist k monarchům, šlechtě a církvi. 

Windsorský zámek patří mezi nejnavštěvovanější atrakce ve Spojeném království. Jedná se o nejdéle obývaný zámek na světě. Nachází se asi 20 kilometrů západně od Londýna a britská královna v něm jako v jednom ze svých oficiálních sídel tráví většinu víkendů.

Ženichem je princ Harry, plným jménem Henry Mountbatten-Windsor, jenž se narodil 15. září 1984 v Londýně následníkovi britského trůnu princi Charlesovi a princezně Dianě. O matku přišel ve věku dvanácti let. Po absolvování prestižního Etonu rok cestoval a pracoval v Austrálii a v Africe. Následně absolvoval Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

Nevěsta Meghan Markle je americká herečka Meghan Markleová, která se narodila 4. srpna 1981 v Los Angeles. Je smíšeného původu, matka Doris Raglandová, jež v současnosti působí jako sociální pracovnice a instruktorka jógy, je Afroameričanka, otec Thomas Markle má holandské, anglické a irské předky a v minulosti pracoval ve filmovém průmyslu. Skrze svého otce je Meghan potomkem skotského krále Roberta I. i anglického krále Edwarda III. V roce 2003 získala na Severozápadní univerzitě bakalářský titul z divadelnictví a mezinárodních vztahů.

Ještě před svatbou by měl být oznámen titul, pod kterým budou Harry s Meghan po svatbě vystupovat. Očekává se, že to bude titul vévody a vévodkyně ze Sussexu. Je však možné, že to bude titul vévody z Buckinghamu nebo Clarence. Jejich děti poté budou lordi a lady.

Svatební obřad má trvat přibližně hodinu. Okolí královského sídla Windsor se začne plnit prvními z 1200 hostů již v devět hodin ráno. Blízká rodina a přátelé (dohromady 800 lidí), mohou vstupovat do kaple od půl desáté.

V půl dvanácté se Meghan Markleová opustí nedaleký hotel a vydá se po cestě Long Walk k hradu. Tam veřejnost bude mít šanci poprvé spatřit nevěstiny šaty. O jejich podobě se spekuluje již několik měsíců. Meghan se rozhodla, že nebude mít hlavní družičku.

Svědkem prince Harryho bude jeho bratr William. Ženich také vyjádřil přání, aby důležitou roli při obřadu hrála rodina jeho matky, princezny Diany. Její sestra, lady Jane Fellowesová tak bude například předčítat z Bible.

Mši budou společně celebrovat windsorský reverend David Conner a arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Klasickou hudbu doplní talentovaný cellista Sheku Kanneh-Mason, který jako první černošský hudebník vyhrál v roce 2016 ocenění Mladý hudebník roku udělované BBC.

V jednu hodinu odpoledne se novomanželé setkají s dvěma sty zástupci charitativních organizací, aby poté nastoupili do kočáru a projeli hlavními ulicemi Windsoru, kde na ně budou čekat tisíce lidí. Procesí se vrátí opět skrze Long Walk a bude trvat přibližně 25 minut. Do kočáru typu Ascot Landau budou zapřaženi šedí hřebci. Odpoledne se svatebčané přesunou do sálu sv. Jiří na zámku, kde se uskuteční slavnostní recepce pořádaná královnou.

Zatímco svatební menu prozatím nebylo zveřejněno, ví se, že o svatební dort se postará cukrářka amerického původu Claire Ptak. Citronovobezinkový dort bude servírován s máslovým krémem a jedlými květinami.

Večer se novomanželé vydají do nedalekého Frogmore House. Zde svatbu oslaví při komornější recepci, kterou si vzal na starost ženichův otec princ Charles.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.