Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 15. dubna 2018

V Zetoru se budou montovat jihokorejské traktory Hortus a Ultilex


Jednou je lépe, ale většinou to stačí jen na přežití. Tak by se dal popsat situace brněnského Zetoru. V době, kdy zemědělství v Evropě zásluhou dotačních systémů stagnuje a prodává produkci za velmi nízké ceny, stagnuje i trh zemědělských strojů. V ostatním světě je největší zájem o malé traktory. Malé traktory se rozhodl prodávat i Zetor, i když jejich výrobu přenechal jihokorejské společnosti TYM. Výroba vlastního malého traktoru by mohla začít nejdříve za dva roky, až bude dokončen vývoj.
Zetor Hortus

Jak bude spolupráce Zetoru s jihokorejskou TYM vypadat. V Koreji se vyrobí základní části traktoru, které poputují do Brna, kde po zakoupení ostatních součástek v Evropě, budou traktory Hortus a Ultilix montovány. Dostanou barvu a logo Zetorů. S designem Zetoru zatím jihokorejská firma nesouhlasila, ale je naděje. Předpokládá se výroba asi 500 ks těchto malých traktor. Toto množství by mělo jít na evropský a americký trh.

Mimo malých traktorů by se měl v Brně Crystal o výkonu 170 PS. Pracuje se na zvýšení výkonu na 200 PS. Tyto traktory vy měly mířit na český a slovenský trh. Předpokládá se zájem z Polska a Velké Británie. Zetor stále vzpomíná na minulost, kdy jeho výrobky mířily do 130 zemí, a jsou stále určité naděje, že se tam alespoň částečně vrátí.

V Zetoru se také pracuje na elektrickém pohonu a robotech-traktorech ovládaných GPS. Řídící jednotka pak upravuje provoz traktoru jako takového. V rámci takzvaného precizního zemědělství je traktor řízený počítačem, který stroj dokáže ovládat, a to s přesností na dva a půl centimetru. Elektropohon však v současnosti v celém odvětví není na pořadu dne, ačkoliv v horizontu pěti deseti let se může situace změnit. Jak se tedy v budoucnu práce s traktorem promění? Dojde ke změně celé infrastruktury, která bude s autonomními traktory počítat. Jeden operátor bude dálkově řídit například tři, čtyři traktory najednou z tepla kanceláře, kde uvidí všechny statistiky. Traktor bude jezdit ve svém perimetru, v případě, že bude potřeba stroj dobít, nebo natankovat, se stroj na konci směny sám zaparkuje do dokovací stanice.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.