Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 26. dubna 2018

Kardinál Duka se dožívá 75 let


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka slaví 26.dubna 2018  své 75. narozeniny. Podle kanonického práva musí v 75 letech podat do rukou papeže demisi. Rezignační dopis kardinála Dominika Duky dnes doručil kurýr arcibiskupského sekretariátu na apoštolskou nunciaturu. Papež může demisi přijmout, ale také může arcibiskupovi mandát prodloužit.

Duka má pro své setrvání ve funkci podporovatele včetně prezidenta Miloše Zemana, avšak část českých katolíků by raději měla na místě pražského arcibiskupa někoho jiného.

Za jak dlouho bude papežovo rozhodnutí známé, není zřejmé. Bývá zvykem, že se zveřejňuje u příležitosti některého církevního svátku. V českém případě by tak mohlo být třeba na svátek slovanských věrozvěstů či na sv. Václava.

Jak rozhodne papež František, který reprezentuje liberálně levicový proud, není zřejmé. Duka občas sklízí kritiku za příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Tím se liší od svého předchůdce Miloslava Vlka, který pro politické handly neměl pochopení. Duka měl blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi, dlouhodobě dobré vztahy má i s prezidentem Zemanem, nedávno mu blahopřál ke znovuzvolení. Zásluhou těchto vztahů se Dukovi jistým způsobem podařilo vyřešit dlouhodobý problém církevních restitucí a dát veřejnosti na vědomí, že církve jsou užitečnou součástí státu. Restituce však pomohly hlavně nekatolickým církvím. Jak církvi katolické jako celku tyto restituce pomohly, je otázkou. Ohromný majetek, který byl vrácen  ve východních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku sice zajišťuje prosperitu tamním diecézím a oběma arcibiskupstvím, ale v ostatních diecézích kněží s vysokoškolským vzděláním, kteří vykonávají  usilovně službu na několika bývalých farách, jsou horováni platy okolo 15.000 Kč.

Zeman v březnu napsal papeži Františkovi dopis s žádostí, aby mandát Dukovi prodloužil.  Duku také podporuje několik českých politiků a Konfederace politických vězňů ČR. Křesťanským aktivistům, kteří papeže žádali, aby Duků mandát neprodlužoval, vadí arcibiskupův populizmus projevující se jeho blahovolným hodnocením nacionalismu a krajní pravice.

Biskupové ale často přesluhují i po 75. roce věku. Dukovu předchůdci kardinálu Miloslavu Vlkovi papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 prodloužil o dva roky a kardinál František Tomášek byl ve funkci do svých téměř 92 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.