Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 28. února 2018

V Egyptě bylo objeveno další starověké pohřebiště

Jak v neděli egyptské ministerstvo pro starověké památky informovalo, bylo v Egyptě objeveno starověké pohřebiště. Nachází se u města Minjá, které je jižně od Káhiry.  Už v minulosti zde byly na dvou místech objeveny památky. Vykopávky zde začaly před koncem roku 2017.

Zatím bylo nalezeno osm hrobek z počátku letopočtu. V jedné byl sarkofág velekněze Thovta, jenž patřil mezi nejvýznamnější egyptské bohy s hlavou ibise. Byl bohem moudrosti, Měsíce, rovnováhy a kouzel. Veleknězova mumie byla ozdobena modrými a červenými korály, bronzovým náhrdelníkem, čtyřmi amulety a dalšími šperky.

Na sarkofágu je hieroglyfickým písmem uveden titul "Jeden z pěti nejvyšších." Mimo sarkofágu našli archeologové čtyři pohřební vázy, ve kterých bývaly vnitřnosti mrtvých. Vázy jsou dobře zachovalé. V hrobce byly nalezeny tisíce malých sošek, které zřejmě měli měly v záhrobí pomáhat zesnulému. Byly zde i další sarkofágy patřící  veleknězově rodině.

Zatím bylo objeveno šedesát čtyři sarkofágů. Práce na průzkumu pohřebiště budou trvat nejméně pět roků, uvedl ministr Chálid Anáni.

Archeologové, podle slov šéfa vykopávek Mustafy Wazirího, předpokládají, že brzy narazí na další hrobky. V poslední době se archeologům v Egyptě daří. V květnu 2017 objevili hrobku se sedmnácti mumiemi. V městě Luxor objevili hrobku královského zlatníka starou 3.500 let. V listopadu byla objevena tajná místnost v Choepsově pyramidě.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.