Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 6. února 2018

60 let od zřícení letadla s fotbalisty Manchestru United

6. února 1958 na mnichovském letišti skončila jedna kapitola slavného anglického fotbalového týmu Manchester United, jehož hráči byli nazýváni "Rudí ďáblové" či podle trenéra Matta Busbyho "Busbyho děti." 

Fotbalisté United se po utkání s bělehradskou Crvenou zvězdou (3:3) vraceli  domů a letadlo bylo nuceno přistát v Mnichově. V té době sportovci leteckou dopravu příliš nepoužívali, neboť nepatřila k k příliš bezpečný. Rudí ďáblové ji ovšem s ohledem na nutnost stihnout utkání anglické ligy použili.

Letadlo bylo nuceno v Mnichově přistát kvůli doplnění paliva. Další vzlétnutí letadla se částečně podařilo až na třetí pokus, ale nepodařilo se nabrat výšku a na konci ranveje zachytilo křídlem za hromadu sněhu a zřítilo se na blízký dům. 
Ze 44 osob na palubě letadla jich 21 zahynulo  na místě. Ti, kteří byli při vědomí, se rychle snažili letadlo opustit, neboť hrozil výbuch. Za příčinu neštěstí byla označena hromada sněhu na konci rozjezdové dráhy.

Při havárii zahynulo osm hráčů, takže byl tým velmi oslaben a v další fázi anglického šampionátu vyhrál United jen jedno utkání  z jedenácti a spadl z prvního místa na osmé. V úspěšně rozehraném Poháru mistrů evropských zemí v boji o postup do semifinále prohrál s Interem Milán 2:5.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.