Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 26. ledna 2018

Vystřízlivění přijde po volbě prezidenta. Zahradníček komentuje

Předvolební klání prezidentských kandidátů skončilo, nikdo ještě nevyhrál, do zítřka příznivci obou stran mohou hrdě vztyčovat čela a prohlašovat, že jejich kandidát je lepší. Zítra odpoledne a v následujících dnech je možné očekávat bití v prsa vítězů a zaručené informace o podvodech ve volebních komisích. Spory v rozdělené zemi budou existovat dál.

Už dlouho se nemůžu zbavit dojmu, že hlavním smyslem volebních kampaní je zabavit občany, aby zapomněli na denní starosti. Zatímco veřejnost se v mediích hádá o kandidátech,  politici v tichu uskutečňují nepopulární rozhodnutí, podnikavci nenápadně tunelují, podvodníci podvádějí, zloději kradou. Obchod obratně využívá situace. Cena benzinu tento týden stoupla sice jen o 50 haléřů, ale to prý je jen začátek. Kdo nebyl měsíc v supermarketu nevěří svým očím, jak se po předvánočních, vánoční a povánočních výprodejích ceny změnily. Nahoru samozřejmě.

Volební kampaně se od počátku 90. let vlastně opakují. V roce 1992 byly volby, následovaly hádky o pomlčku, cesta Klause a Mečiara po zámcích, rozdělení státu, volba českého prezidenty. Zatímco běžní občané byli politickými boji unášeni a téměř se nehnuli do televizorů, ti ostřílení komunističtí ekonomové a právníci měli Klausovo požehnání privatizovat  a prodávat do zahraničí  banky a velké státní podniky. Než se na konci 90. let veřejnost vzpamatovala, zůstaly státu jen lesy a Budvar.

Na dnešní den meteorologové, uneseni také volebním kláním, předpovídají relativně teplé počasí +5°C a dešťové přeháňky. Zatím to spíš vypadá na mráz. V předchozích dnech vylezla teplota nezvykle vysoko, což je v období po 20. lednu neobvyklé. V jihočeském Husinci bylo včera 13,5°C, což je skoro letní teplota. Kdo si koupil teplé zimní oblečení, letos ho asi moc neužije a posteskne si nad zbytečně utracenými penězi.

Uvažuji, že bych si také vsadil na některého prezidentského kandidáta. Rozhodně bych nevsadil 2 miliony, jako kdosi už vsadil, ani desetitisíce, které se sázejí na tenis, litovat budu v případě neúspěchu i prohrané desetikoruny. Za víc mi žádný z kandidátů nestojí.

Tenis v Austrálii českým hráčkám vyšel tak napůl, vytloukli se mezi sebou. Ani přípravy fotbalistů nepotěší příznivce. Plzeň i Slávie dostaly v zahraničí pětigólové příděly, Sparta koupila prý za 130 milionů jakéhosi rumunského hráče. Je to prý nejdražší hráč v historii české ligy. Když na to majitel Křetínský má, proč ne?
Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.